Nejkrásnější přírodní koupaliště a zatopené lomy v Česku

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Nejkrásnější přírodní koupaliště a zatopené lomy v Česku

Pokud máte rádi přírodu a koupání, pak jste na správném místě. V Česku se totiž nachází mnoho krásných a přírodních koupališť, které stojí za návštěvu.

Tématu se věnoval web kudyznudy.cz s tím, že v tomto článku vám představíme 10 z nich, které jsme vybrali podle jejich atraktivity, čistoty vody a okolního prostředí. Také se dozvíte, jak se k nim dostat, co si vzít s sebou a na co si dát pozor. Připravte se na nezapomenutelný zážitek!

1. **Mašovický lom u Znojma** – Toto je jedno z vůbec nejkrásnějších přírodních koupališť v Česku. Jedná se o umělý biotop, který je domovem vzácného čolka dravého, skokana štíhlého, blatnice skvrnité nebo kuňky ohnivé, ale i oblíbeným místem romantiků. Nádherně průzračnou vodu si můžete užít úplně zadarmo. Lom se nachází v blízkosti obce Mašovice u Znojma. Varování! Nedoporučuje se výlet s malými dětmi, jelikož je lom obehnán strmými svahy. Při cestě k lomu využívejte silnici Bezděkov – Mašovice a neparkujte v zatáčkách okolo lomu. Vyhnete se tak nebezpečným dopravním situacím i nepříjemné pokutě.

2. **Kurovický lom u Kroměříže** – Toto je další přírodní památka, která aktuálně nabízí skvělé koupání. Lom je domovem největšího brouka na světě – vodomila černého. Stěnový lom byl založen k těžbě jílovitého vápence už před rokem 1840. Těžba byla několikrát pozastavena a znovu obnovována, dnes je již ukončena. Naleznete zde také 247 druhů rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků. Vstup je sice zpoplatněn, ale koupání stojí zato. Doslova. Lom hledejte u Kroměříže. Po dlouhá léta byl k tomuto lomu vstup zakázán, což se před několika lety změnilo. Vstup je nyní zpoplatněn cca 50 korunami. Přímo k lomu se autem dostanete jen za cenu porušení zákazu vjezdu. Je ale ideální například jako osvěžující zastávka vašeho cyklovýletu.

3. **Píšťanské jezero** – Toto je umělý písník, který je oblíbeným rekreačním místem s písečnými plážemi. Leží mezi obcemi Velké Žernoseky, Píšťany a Žalhostice na Litoměřicku. Jezeru dominují tři malé ostrůvky. Vykoupat se můžete úplně zdarma. Dnes je jezero oblíbeným rekreačním místem s písčitými břehy. Rozloha Píšťanského jezera je asi. 90 ha. Jezero Píšťany leží přímo na trase cyklostezky vedoucí podél řeky Labe. Vlakové spojení (zastávka Velké Žernoseky) je tu též dobré do Litoměřic a Ústí nad Labem. Na protějším levém břehu Labe se nachází město Lovosice, kam je možné se dopravit malým přívozem. Zajíždí sem také několik výletních lodí plovoucích po Labi.

4. **Lom Baraba u Mělníka** – Toto je komplex jezer, který se nachází u obce Vliněves u Mělníka. Přírodní zatopená pískovna s hloubkou okolo 2 až 8 metrů oklopují travnato-písčité břehy. Na své si tu přijdou nejen plavci, ale i rybáři a potápěči. Vstup k lomu je zcela zdarma, a jak už to v přírodních koupalištích či zatopených lomech bývá koupání zde, je na vlastní nebezpečí. Jak se do lomu dostat? Lom se nachází, jak již bylo zmíněno u obce Vliněves u Mělníka. Rybáři mohou na pískovnách Vlíněves i chytat na přívlač. Míra kapra je zde stanovena na 40 cm, štiky na 60 cm. Chytání z ostrůvků je zakázáno. Podél celého revíru je zakázáno stanování, kempování, táboření, bivakování a rozdělávání ohňů.

5. **Lom Borek u Golčova Jeníkova** – Toto je romantické místo, které je oblíbené nejen u milovníků přírodního koupání, ale i u potápěčů. Pod vodou jsou ukryté opravdové poklady jako vrak Wartburgu a ponorka „Stejskanik“. Ponor je třeba nahlásit a je zpoplatněn symbolickou částkou. Koupání v lomu je zdarma. Lom najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem na Vysočině. Zatopený hadcový lom u obce Borek má rozlohu asi 2 ha. Okouzlí vás křišťálovou vodu, vklíněnou mezi skaliska a obklopenou zelení. Maximální hloubka na Borku každým rokem o pár centimetrů vzroste a nyní je kolem 30 metrů.

6. **Lom Horní Cerekev na Pelhřimovsku** – Toto je další nádherné přírodní koupání, které se nachází v obci Horní Cerekev na Pelhřimovsku. Voda je chladnější, zato průzračná, a to i ve velmi horkém počasí. Mají tu svou základnu potápěči. Na dně se schovává i pětimetrový dřevěný žralok. Lom dosahuje maximální hloubky 22 metrů a koupání je tu zdarma. Jak se do lomu dostat? Lom se nachází v obci Horní Cerekev na Pelhřimovsku. Do Horní Cerekve lze dojet autem, ale třeba i vlakem, město leží na trati z Jihlavy do Českých Budějovic. Nejčastějším přístupem je příjezdová polní cesta kus za odbočkou na Švábov. Auto tu lze zaparkovat na louce u lomu.

7. **Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu** – Toto jsou tři lomy, ve kterých se dříve těžila žula. Pro neplavce nebo pro děti nejsou ideální, protože hloubka u břehu je 13 metrů a dále klesá až na 25 metrů. Máte rádi soukromí? Tady si přijdete na své. Lom neobklopují davy a má nádherně čistou vodu. Neplatí se tu žádné vstupné. Jak se do lomu dostat? Lomy se nachází u Trhové Kamenice na Kamenném Vrchu. Zatopený lom měří přibližně 55 x 50 metrů. Výcvikové plato pro potápěče se nachází 10 metrů pod hladinou. Potápěči si pochvalují celoroční dobrou viditelnost, díky které mohou sledovat zlaté karase, okouny, jesetery, kapry, raky a také uměle vytvořené atrakce, jako jsou sedící potápěč, vodník či želva.

8. **Lom Hříměždice u Příbrami** – Toto je místo pro skokany. Lom má vysokou nařezanou kolmou stěnu, která tu zůstala po těžbě. Skály okolo lomu na sobě mají čísla od 1 do 10. Čísla označují stupínky v metrech a bezpečná místa skoků do vody. Jak se do lomu dostat? Lom se nachází u obce Hříměždice u Příbrami. V zatopeném lomu v Hřiměždicích se v minulosti těžila žula, potom býval lom používán jako speciální výcvikové středisko pro armádní potápěče. Dodnes se nad hladinou zachoval ponton, pod hladinou plošina s průlezy pro cvičení a dnes již značně prorezivělé plato v hloubce 5 m. Tři metry pod hladinou je možné objevit důlní vozík, kterému zub času ulomil z hřídele jedno pojezdové kolo. Ti, kdo mají rádi extrémni zábavu zde mohou vyzkoušet skoky do vody z pořádné výšky. Skály okolo lomu na sobě mají čísla od 1 do 10 podle výškových metrů, které také označují bezpečná místa skoků do vody. Skočit lze také z houpačky, pontonu nebo ze skokanského prkna. V blízkosti lomu najdete také občerstvení. Koncem července se zde pravidelně pořádá akce nazvaná „High Jump“ neboli extrémní skoky do vody.

9. **Lom Rampa u Jeseníku** – Toto je dominantní lesní lom v oblasti Žulovské pahorkatiny. Krásné koupání v čisté vodě, a navíc pod vysokou kamennou stěnou, která tu zůstala po těžbě, nabízí Lom Rampa u Černé Vody nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Tohle je velká romantika – žádné stánky, žádné atrakce, žádné záchody, jen pár nadšenců, kteří si za pěkným koupáním neváhají popojet. Nejbližší restaurace a penzion nabízející ubytování je až Černé Vodě. Cesta k lomu je jednoduchá: na první křižovatce ve směru z Žulové na Černou Vodu odbočíte vpravo a po červené značce se dostanete až k lomu. Zaparkovat auto je možné zhruba sto metrů od lomu. Koupání zde je povoleno na vlastní nebezpečí.

10. **Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic** – Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.
Umělé jezero vzniklo v 70. letech zatopením povrchového lomu na hnědé uhlí, si oblíbili i turisté z dalekého okolí. Vodní plocha o 65 hektarech nabízí vše: krásné koupání, veškeré sociální zázemí, občerstvení i zábavu. Může se zde plavat, potápět se, surfovat nebo plachtit. Vypůjčit si zde můžete také kajaky, hrát míčové hry na plážovém hřišti. Své místo tu mají i příznivci nudistiky. „Vodní plocha jezera má rozlohu 65 hektarů a hloubka vody dosahuje místy až 40 metrů. Právě díky této hloubce je samočisticí schopnost této vodní plochy tak velká, že nehrozí výskyt sínic a čistota vody je přirovnávána k moři. Pro vynikající kvalitu vody a její průhlednost je vodní nádrž využívána pro výcvik sportovních potápěčů, k jízdám na plachetnicích a k windsurfingu. Na Barboře se můžete koupat na dvou písčitých plážích – hlavní a Australské. K vodní nádrži Barbora jezdí v létě speciální rekreační spoje linky č. 143 z Benešova náměstí v Teplicích,“ upřesnil web kudyznudy.cz.

TIP REDAKCE

Starý most přes Odravu, který spojoval obec Všeboř. Zdroj: Jan Geier / CC BY-SA 3.0

**Vodní nádrž Jesenice u Chebu** – Nedaleko Chebu se na řece Odravě nachází vodní nádrž Jesenice, která patří mezi turisticky nejvyhledávanější přehradu s mimořádně čistou vodou. Na své si zde přijdou milovníci koupání, surfování, jachtingu a potápění. Vodní nádrž Jesenice (cca 5 km od Chebu po silnici, ve směru od Chebu na Mariánské Lázně) je největším jezerem v západních Čechách s mimořádně čistou vodou. Na severním okraji vodní nádrže u vesnice Dřenice najdete mnoho kempů s širokou nabídkou sportovních aktivit – je zde minigolf, tenisová hřiště, plážový volejbal, kulečník nebo půjčovna loděk. Ve zmiňovaných kempech naleznete také zbudované restaurace či stánky s rychlým občerstvením. „Dobré podmínky zde naleznou milovníci koupání i příznivci surfování, jachtingu a potápění. Na své si zde přijdou i ti nejmenší, třeba na vodním tobogánu nebo v dětském koutku. Přehrada byla vybudovaná v letech 1957-61 pro zajištění užitkové vody v průmyslových oblastech Sokolovska a jako ochrana před povodněmi rozsáhlých pánví v údolí řeky Ohře. Sypaná hráz je dlouhá 792 m, vysoká 22 m a nachází se kousek nad soutokem Odravy s Lipoltovským potokem. Vodní plocha měří asi 745 ha s hloubkou až 18 m,“ uvádí web kudyznudy.cz. „Přes Jesenici byl postaven železniční most na trati Cheb–Plzeň. Jižně od Velké Všeboře se nachází částečně zatopený betonový most, jehož vrchní část je stále nad hladinou. Tento most přes řeku Odravu kdysi spojoval dvě části obce Všeboř, jejíž převážná část byla přehradou zatopena. Dnes se na obou březích přehrady nachází osady Velká Všeboř a Malá Všeboř,“ dodává k tématu internetová encyklopedie.

Použité zdroje: kudyznudy.cz, Wikipedia,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu