Moravskoslezští záchranáři na Dnech NATO 2021. Zdroj: ZZS MsK

Po vynucené covidové přestávce, se záchranáři z Moravskoslezského kraje v sobotu a neděli účastnili, stejně jako v minulých letech, Dnů NATO.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že akce samotná tradičně proběhla v areálu letiště Mošnov u Ostravy. Záchranáři koordinovali zdravotnickou péči v místě konání a podíleli se na jejím poskytování; své zástupce měli rovněž ve štábu akce. Týmy záchranné služby pracovaly samozřejmě i v rámci statických ukázek pro návštěvníky,

Pokud jde o aktivní poskytování kvalifikované pomoci v místě akce, byla pro případ vážných zdravotních obtíží návštěvníků k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a posádky krajské záchranky. „Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu plně k dispozici pro zásah v případě výskytu mimořádné situace,“ sdělil Humpl.

V průběhu soboty a neděle bylo v areálu ošetřeno záchranáři a dalšími subjekty čtyřiačtyřicet návštěvníků. Nikoho z nich nebylo nutno transportovat do nemocnice. U ošetřených se jednalo o stavy interní povahy i úrazy, vesměs lehčího charakteru.

„V rámci statických ukázek představily dvě desítky záchranářů svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s praktickými ukázkami. Úplnou novinkou byla přítomnost zástupců letecké záchranné služby se součástmi jejich vybavení, k vidění bylo i letos Mobilní simulační centrum – sanitní vozidlo, které záchranářům slouží pro výuku a nácviky odborných činností. Práci posádky uvnitř vozidla přitom mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního sanitního automobilu týmu pro speciální činnosti,“ upřesnil mluvčí záchranářů.

Velikým lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky, se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili malí i velcí. Vždy pětice soutěžících měřila svou dovednost pod kontrolou záchranářů, a to za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tak probíhala zábavnou formou a přiměla k zapojení stovek návštěvníků. Tato zkušenost ukazuje, že jde o velmi efektivní možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech.

„Pro velký zájem návštěvníků probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl ve spolupráci s partnerským Nadačním fondem Kryštůfek připraven zábavně-edukační program a po splnění několika úkolů byly odměněny drobnými dárky nadačního fondu a záchranné služby,“ doplnil závěrem mluvčí záchranné služby.