Aréna jízdárny ve tvaru čapího hnízda. Čapí hnízdo na území obce Olbramovice ve Středočeském kraji. Zdroj: Richenza/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Kauzu Čapí hnízdo si zase přebírá policie k došetření, nové důkazy má policie doplnit do půlky září. Rozhodl o tom státní zástupce Šaroch.

Informuje o tom iDnes.cz. „Dozorový státní zástupce ve věci v mediálním prostoru označované jako ‚kauza Čapí hnízdo‘ rozhodl dnešního dne o vrácení věci policejnímu orgánu k doplnění vyšetřování,“ sdělil tiskový mluvčí Aleš Cimbala.

Podle jeho slov jsou důvodem pro vrácení věci policii především nové informace, které se objevily po ukončení vyšetřování a předložení spisového materiálu státnímu zástupci. Lhůta na zajištění důkazů je stanovena na polovinu září. Poté, co skončí vyšetřování, se vrátí kauza k Šarochovi, který rozhodne o podání žaloby.

„Státní zástupce i v průběhu zpracování věci vyhodnocoval veškerá nová zjištění, které vyplývala jak z podání obhajoby, tak z informací, které se objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, a dospěl k závěru, že některé informace mohou být pro další postup ve věci relevantní a je namístě se jimi blíže zabývat,“ konstatoval mluvčí.

Šaroch měl rozhodnout do 31. srpna. V polovině srpna pak podal premiér Babiš návrh na zastavení trestního stíhání.

Kauza Čapí hnízdo

Pokud jde o kauzu Čapí hnízdo, její podstatou případu je, že původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se z ČH stala akciová společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Nicméně na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, následně jej vložil do svých svěřenských fondů.

Babiš si však stojí za tím, že je celá kauza účelová a uměle vykonstruovaná. Proto již několikrát odmítl, že by kolem farmy bylo něco nezákonného.

Premiér ale nebyl jediným obviněným v této kauze. Celá kauza se týká také Jany Mayerové, která nyní používá své dívčí příjmení Nagyová. Ta se však nyní ke kauze vyjádřit nechtěla. V minulosti však uváděla, že zákon porušen nebyl.

Do kauzy navíc bylo zapleteno více lidí, včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. I některé z nich policie původně obvinila. Nicméně Šaroch v květnu roku 2019 zrušil stíhání Faltýnka a dalších tří lidí. Stejně tak postupoval i předloni v případě všech zbylých obviněných, včetně samotného Babiše.

„Celá věc pokračovala tím, že bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci roku 2019 obnovil stíhání Babiše a Mayerové. Vyhodnotil totiž, že řízení v jejich případě bylo zastaveno nezákonně a předčasně,“ doplnila závěrem zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.

No Article rating
0 Reviews
Jak se vám líbil tento článek? Můžete jej ohodnotit...
  1. Wow!
  2. Super
  3. Hmm
  4. Nic moc
  5. Hrůůůza