Kam zmizela tradiční česká jména a co to znamená pro naši kulturu?

Publikuje: David Bárta — 08. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Kam zmizela tradiční česká jména a co to znamená pro naši kulturu?

Česká jména se mění. Tradiční vs. zahraniční – co rozhoduje o výběru jmen pro naše potomky? Ponořte se s námi do této zajímavé problematiky.

Jména nesou důležitou část naší identity. Jsou to slova, která nás provázejí celým životem a často nesou v sobě historii a tradici našeho národa. V české společnosti však za posledních několik desetiletí zaznamenáváme zajímavý trend – stále více lidí volí pro své potomky zahraniční jména. Co je příčinou tohoto jevu, a kam se poděla tradice českých jmen?

České jméno, tedy osobní jméno užívané občany České republiky, má nejčastěji dvě části, rodné jméno a příjmení (matriční zákon z roku 2001 tato jména nazývá jméno, příjmení). Příjmení má v Česku charakter rodinného jména (příjmení), je tedy děděno v rodině. Může být změněno, nejčastěji přijímá nově příjmení nevěsta po manželovi (ale výjimečné není ani užívání dvou příjmení apod.),“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Rodná jména užívaná v Česku zahrnují některá původní slovanská jména, ale převažují jména hebrejského, řeckého, latinského a německého původu. Ty jsou pak doplněny ještě dalšími jmény románského a germánského původu, jmény keltskými, orientálními a dalšími. Zároveň jsou mezi populací často chápána jako „česká“ i jména cizího původu, ale běžně používaná už po staletí: Jan, Pavel, Kateřina nebo Oldřich.

Oficiálně se celé jméno získává zápisem do matriky. Zákon omezuje počet jmen daných na dvě (vedle jména umožňuje přijmout také tzv. druhé jméno). Nejběžnější jména jsou slovanského původu, křesťanská (i biblická: Jakub, Jan, Tomáš a Eliška, Tereza, Adéla). teoreticky je možné přijmout jakékoliv existující jméno. Do matriky není možné zapsat ani vymyšlené jméno ani domácí podoba jména, před českými úřady také automaticky nezískává žádné oficiální postavení jméno přijaté při křtu (případně jiném náboženském rituálu),“ píše v krátkém výpisu Wikipedia.

Bohatá tradice českých jmen

Česká jména mají bohatou historii, a každé z nich nese něco z naší kulturní a jazykové identity. Tradiční česká jména jsou často odvozena od slov, která mají konkrétní význam nebo symboliku. Například jména jako Jiří (znamenající ochránce země) nebo Ludmila (milující lidi) nesou v sobě hlubší význam a spojení s českou historií.

Dalším zajímavým rysem českých jmen je koncovka. V češtině máme tradičně rodové koncovky pro muže (-ek, -ík) a ženy (-a). To se odráží ve jménech jako Jan, Pavel, Marie nebo Jana. Tato koncovka nám dává možnost snadno rozpoznat pohlaví osoby jen na základě jejího jména.

Zahraniční jména na vzestupu

V posledních letech však můžeme pozorovat, že stále více českých rodin dává svým dětem jména, která jsou spíše zahraničního původu. Jména jako Sophia, Daniel, Emily nebo Liam se stávají častější volbou pro novorozence. Tento trend je do značné míry ovlivněn globalizací a vlivem zahraniční kultury.

Jedním z důvodů může být snaha rodičů o unikátnost. V dnešní době, kdy jsme propojeni s celým světem díky internetu a sociálním médiím, mnoho lidí hledá jména, která nejsou běžná a která jejich dítěti zajistí individuální identitu. Zahraniční jména mohou být pro rodiče atraktivní právě tím, že jsou méně obvyklá v české společnosti.

Dalším důvodem může být móda. Jména, která jsou populární v zahraničí, se často stávají trendy i u nás. Rodiče mohou být ovlivněni známými osobnostmi, filmy nebo seriály, které používají konkrétní jména.

Změna v preferencích při volbě jmen pro novorozence odráží proměnu české společnosti. Zahraniční jména přinášejí do našeho jazykového prostředí novou pestrost a obohacují naši kulturní mozaiku. Nicméně, je důležité, aby lidé nezapomínali na bohatou tradici českých jmen a na význam, který tato jména nesou.

Očekáváte v brzké době přírůstek do rodiny? A lámete si hlavu, jaké křestní jméno vašemu andílkovi vybrat? Nezoufejte! Vytvořili jsme pro vás seznam jmen pro kluka i holku. Ač jste si nechali či nenechali prozradit pohlaví vašeho miminka, zaručujeme vám, že v naší databázi jmen naleznete nejen** tradiční jména, ale také **zapomenutá česká a prvorepubliková jména, která se v současné době těší velké oblibě,“ uvádí k tématu web emimino.cz.

Také zde narazíte na cizí a neobvyklá jména, která jsou však zahrnuta na seznamu jmen matriky, a proto z jejich použití nemusíte mít obavy. Aby pro vás vyhledávání bylo snazší a přehlednější, připravili jsme abecední seznam jmen, kdy jména pro chlapce jsou zvýrazněna modře a seznam dívčích jmen je přirozeně růžový,“ upřesňuje portál emimino.cz.

Abyste měli o jméně lepší představu, vytvořili jsme ke každému z nich jeho charakteristiku. Takže se dozvíte o jeho původu rysech osobnosti, o jeho významných nositelích a kdy slaví svátek. Ačkoli ohledně svátku je u cizích jmen jedna nesnáz, ne každé jméno je zahrnuto v seznamu jmen v kalendáři. Avšak proto rozhodně nemusíte zoufat. Přejeme vám příjemné dohadování a lámání si hlav na vybíráním toho nejúžasnějšího jména pro vaše děťátko. Mějte především na paměti, že každé jméno je krásné, když se krásně řekne,“ dodává web.

Nezapomínejte, že křestní jméno si vaše dítě ponese po celý život. V tomto směru proto nejsou vhodná vtipná jména připomínající aktuální událost nebo módní výstřelek. Jméno je navíc vhodné zvolit i tak, aby sedělo k příjmení vašeho děťátka,“ upřesňuje k tématu web.

Nakonec, výběr jména pro dítě je vždy osobní rozhodnutí rodičů, ať už se rozhodnou pro tradiční české jméno nebo pro zahraniční variantu. Hlavním cílem by mělo být, aby toto jméno bylo pro dítě zvláštní a významné, ať už je jakéhokoli původu.

Použité zdroje: Wikipedia (Česká jména), emimino.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu