2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZprávy z domovaČesko pozastavilo vývoz zbraní do Kazachstánu v reakci na tamní vývoj situace

Česko pozastavilo vývoz zbraní do Kazachstánu v reakci na tamní vývoj situace

Aktuálně Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského reaguje na nepříznivou situaci v Kazachstánu.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský došel k závěru, že je třeba pozastavit čerpání přidělených licencí na vývoz vojenského materiálu a materiálu určeného ke kontrole shromážďování do Kazachstánu v souvislosti s aktuální situací v této zemi. Uvedla to mluvčí ministerstva Aneta Kovářová.

PSALI JSME: Nepokoje v Kazachstánu: Hlavní jednotky OSKB již začaly plnit své úkoly. Zvýšila se i cena uranu

Podle výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu, ručních zbraní pro civilní použití a zboží a technologií dvojího užití v České republice za rok 2020 bylo aktivních 11 licencí na vývoz v hodnotě 16,8 milionu eur (410 milionů korun). Z tohoto objemu využily firmy v loňském roce 330 000 eur (přibližně osm milionů korun), v roce 2019 to bylo 3,8 milionu eur (92,7 milionu korun). Firmy mohou vyvážet například vozidla, střelné zbraně, chemikálie a „látky určené k potlačování nepokojů”.

Německá vláda informovala o pozastavení vývozu zbraní do Kazachstánu minulý týden.

Situace v Kazachstánu

Připomeňme, že masové protesty v republice začaly v prvních dnech roku 2022. Příčinou nespokojenosti obyvatel měst Žanaozen a Aktau na západě země bylo dvojnásobné zvýšení cen zkapalněného ropného plynu používaného na tankování aut. Později vyšli lidé do ulic také v dalších městech, došlo k několika střetům s policií, na obou stranách jsou oběti.

Účastníci událostí, které vláda označuje za bojovníky nebo teroristy, podnikli několik pokusů o útok na vládní budovy a policejní stanice, tyto útoky však byly odraženy. Kazachstánské ministerstvo vnitra informovalo o smrti 18 policistů.

„Ráno 5. ledna prezident Kasym-Žomart Tokajev odvolal vládu a nařídil regulaci cen paliv, nepokoje však nadále pokračovaly. Postavil se do čela Bezpečnostní rady, na jejímž prvním zasedání označil situaci v Kazachstánu za „podkopání státní celistvosti“ a sdělil, že požádal o pomoc OSKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti). Členské státy organizace (Rusko, Bělorusko, Arménie, Kyrgyzstán a Tádžikistán) vyslaly do republiky na dobu nepokojů kolektivní mírové síly, které mají chránit strategicky důležité objekty, administrativní a diplomatické budovy a pomáhat místním vojákům v nastolení právního pořádku,“ uvedla k tématu zahraniční redakce portálu snews.com.

Na celém území Kazachstánu platí do 19. ledna mimořádný stav, úřady zasahují proti podněcovatelům protestů.

Tokajev v úterý dopoledne oznámil, že stažení mírové mise OSKB začne za dva dny a potrvá maximálně deset dnů. Zároveň uvedl, že mise OSKB je úspěšně ukončena.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.