10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZprávy z domovaČesko a Polsko potřebují údajný čas na možnou dohodu o dolu Turów

Česko a Polsko potřebují údajný čas na možnou dohodu o dolu Turów

Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová jednala s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj).

Oba se shodli na tom, že Česko a Polsko potřebují čas do pondělí, aby se obeznámily s podrobnostmi a kompromisy možné dohody o polském hnědouhelném dolu Turów.

Skutečnost, že si Česko stojí za tím, že důl u česko-polské hranice ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích, nikoho nepřekvapí. Spor o tento důl se vede již delší dobu, ale nyní je ve hře možná jistá dohoda, o níž jednali výše zmínění politici.
 
„Vysvětlovali jsme si pozice. Považuji za důležité to, že znovu jednáme,“ poznamenal k jednání Půta a dodal: „Myslím, že potřebujeme čas na to, aby se s podrobnostmi seznámili všichni, kteří o tom rozhodují teď, a všichni, kteří o tom budou pravděpodobně rozhodovat do budoucna.“

PSALI JSME: Česko a Polsko dnes budou pokračovat v jednání na „ostré téma“ s dolem Turów
 

Fakt, že si strany vezmou čas do pondělí, potvrdila i Moskwová. „Potřebujeme ještě čas do pondělka, abychom dohodli podrobnosti, a pak vydáme konečné komuniké,“ zopakovala.

Jen o pár dnů dříve, ve středu, přitom Moskwová v rozhovoru pro polskou stanici Polsat News prohlásila, že by k dosažení dohody mohlo stačit jedno jednání. Uváděla totiž, že k uzavření dohody dle ní zbývá dojednat jen několik málo věcí.
 
Zmiňme, že konkrétní rozhovory o smlouvě byly započaty v červnu, ale již na začátku října byly přerušeny. Dohoda by měla vést ke stažení žaloby, kterou Česko na Polsko kvůli dolu Turów a jeho rozšíření podala k Soudnímu dvoru EU.

Spor o důl Turów

Na konci května soud vyhověl české žádosti a vydal předběžné opatření, ve kterém Polsku nařídil „bezodkladné pozastavení“ těžby. To vláda ve Varšavě odmítla. Od 20. září proto Polsku naskakuje pokuta půl milionu eur denně, v přepočtu 12,7 milionu korun.
 
Varšava zatím tvrdí, že pokutu platit nebude. Evropská komise už avizovala, že v pravý čas vyzve Polsko k úhradě pokuty, která má směřovat do unijního rozpočtu. Ve hře je i možnost odečtení peněz z unijních prostředků směřujících do Polska.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza dolu Turów: „Polská strana měla dostatek času,“ vzkázal Babiš

 

Polští odboráři ze svazu Solidarita pokutu i pozastavení těžby v Turówě odmítají a mají za to, že unijní soud ve věci nemá pravomoc rozhodovat. V Lucemburku chtějí odevzdat petici, která označuje rozhodnutí soudu za „bezprecedentní pokus přivlastnění si kompetencí, které nepředpokládají smlouvy, na kterých je založená EU“.

„Dne 26. září polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil varšavské návrhy na vyřešení situace s dolem. Jedná se podle něj o finanční podporu Polska obyvatelům příhraničních regionů České republiky při realizaci projektů souvisejících s čištěním vody, výstavbou protihlukových bariér a dalšími investicemi.“ doplnila zahraniční redakce portálu snews.com, která o tématu rovněž informovala.

Je bez pochyb, že daný spor velmi narušil česko-polské vztahy.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ