10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůZprávy z domovaČesko a Polsko dnes budou pokračovat v jednání na „ostré téma“ s...

Česko a Polsko dnes budou pokračovat v jednání na „ostré téma“ s dolem Turów

Jednání zástupců Česka a Polska o situaci kolem polského dolu Turów má výrazný a zásadní posun.

V noci po středeční schůzce to sdělil český ministr životního prostředí Richard Brabec. Při jednání s polským protějškem Michalem Kurtykou se podle něj podařilo shodnout na dalších otázkách, Brabec věří v konečnou dlouhodobou dohodu.

Ministr po včerejším jednání také uvedl, že dnes ráno bude schůzka pokračovat. Definitivní termín případné domluvy však Brabec odhadovat nechtěl.

„Musím říct, že jsme se posunuli v mnoha otázkách opravdu zásadně,“ uvedl Brabec, další kolo jednání začne dnes v 9:00. Podle českého ministra chtějí v jednáních pokračovat a udělat maximum.

Zároveň český ministr životního prostředí po jednání s Michalem Kurtykou nechtěl odhadovat termín finální dohody, protože záležitosti je nutné projednat i s dalšími partnery.

Návrh polského premiéra

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli oznámil, že Česká republika dostala od Polska velmi dobrou nabídku ohledně dolu Turów. Dodal, že dosáhnout dohody s Českem však bude vzhledem k blížícím se volbám obtížné.

„Tento návrh spočívá v tom, že obyvatelé příhraničních oblastí můžou počítat s reálnou finanční podporou z polské strany. Týká se to projektů spojených s vodou, s vytvářením dodatečných bariér proti hluku a jinými investicemi,“ vysvětlil premiér, jak vypadá návrh.

Důl Turów

Mezi Polskem a Českem v poslední době rezonuje spor ohledně dolu Turów. Soud EU minulý týden uložil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur denně. Důvod je ten, že země nezastavila těžbu v dole Turów, který se nachází bezprostředně na českých hranicích. Pokuta přitom poběží do té doby, dokud země těžbu v dole skutečně nezastaví.

Polská strana se rozhodnutí soudu odmítla podřídit se slovy o tom, že zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Elektrárna zásobovaná dolem Turów totiž vyrábí až 7 % energie v zemi. Jejím uzavřením by hrozily výpadky v polském energetickém systému a růstem cen pro spotřebitele. Vláda přitom také uvedla, že se jedná o jediný zdroj tepla pro město Bogatynia a jeho okolí.

„Jednání o osudu dolu vedou expertní skupiny z Česka a Polska. Usilují o vytvoření dohody mezi vládami, která by vedla k vyřešení sporu,“ doplnila redakce zahraničního portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ