2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůZprávy z domovaČechy v létě podnikání nelákalo, založili nejméně živností od roku 2017

Čechy v létě podnikání nelákalo, založili nejméně živností od roku 2017

V letních měsících začalo v České republice podnikat 14 547 lidí, o 2 842 méně než ve stejném období minulý rok a nejméně od roku 2017.

Na druhou stranu jich také méně svoji činnost přerušilo nebo ukončilo. K přerušení živnosti se rozhodlo 16 093 podnikatelů, o 2 389 méně než minulý rok, a dalších 6 469 svoji živnost ukončilo. V předešlých letech přitom mezi červnem a srpnem skončilo s podnikáním vždy více než 10 tisíc lidí. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Od června do srpna začalo podnikat 14 547 lidí, téměř o 3 tisíce méně než loni

„Zatímco loni v létě panoval po uvolnění krizových opatření ve společnosti poměrně velký optimismus, po podzimních a zimních zkušenostech byli letos Češi opatrnější a do podnikání se tolik nehrnuli. Na druhou stranu je pozitivní, že se snížil také počet těch, kteří s podnikáním končí. Nedochází tedy k úbytku podnikatelů, ale spíše ke stabilizaci celé situace,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V období od června do srpna letos připadá 22 nově založených živností na 10 zaniklých, což je výrazně více než v letním období minulých let. V roce 2020 připadalo na 10 zaniklých živností 17 nově založených a o rok předtím šlo pouze o 15 živností.

Srpen je letos druhým nejslabším měsícem

V srpnu začalo v Česku podnikat 4 885 lidí, což je 1 167 méně než ve stejném měsíci loni a ve srovnání se stejným obdobím nejméně od srpna 2015. V letošním roce jde zároveň hned po červenci o druhý nejslabší měsíc co do počtu nově vzniklých živností.

Zatímco začátek roku 2021 byl charakteristický vysokými počty přerušených živností, s příchodem letních měsíců se situace ustálila. V srpnu svou činnost přerušilo 5 126 živnostníků, což je o 2 202 méně než loni a zároveň jde o počet srovnatelný s obdobím před pandemií.

Již pátý měsíc v kuse lze pozorovat snižování počtu ukončených živností. V srpnu svou živnost ukončilo 1 723 podnikatelů, což je zhruba o 4 stovky méně než předchozí měsíc. Je však potřeba brát v potaz, že data o ukončených živnostech se v živnostenském rejstříku objevují s určitým zpožděním, a tak se tento počet může ještě navýšit.

Největší podíl obyvatel podniká v Praze a Středočeském kraji

Od začátku roku vzniklo v České republice 41 765 živností, 68 042 živností bylo přerušeno a 24 783 jich zaniklo. Nejvíce živností vzniklo za 8 měsíců v Praze (8 013), ve Středočeském kraji (5 413) a v Jihomoravském kraji (4 884). Nejvíce podnikatelů za 8 měsíců ukončilo své živnosti v Praze (4 160), ve Středočeském kraji (2 739) a v Jihomoravském kraji (2 665). Největší podíl aktivních podnikatelů na počet obyvatel je v Praze (18 %) a ve Středočeském kraji (13 %). Nejméně podnikatelů na počet obyvatel se naopak nachází v Ústeckém kraji (9 %), Moravskoslezském kraji (10 %) a v Karlovarském kraji (10 %).

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.