V zákrytu covidové krize: ruské tlaky, zájmy Hradu, ČEZ a Dukovany

Autor: Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Rubriky: Hlavní zprávy, Politika 23.11.2020 0 Komentář(ů)
V zákrytu covidové krize: ruské tlaky, zájmy Hradu, ČEZ a Dukovany
© Autorská práva: #pixabay.com & grafika redakce #udalostiextra.cz
JE Dukovany & Andrej Babiš, ilustrační foto/grafika
Kolem stamiliardového tendru na nový blok jaderné elektrárny Dukovany je v posledních dnech hodně dusno. Souvisí s ním tlak Hradu na ředitele BIS, marné žádosti opozice o podklady k tendru i tvrdé vyjádření expertů tajných služeb i ministerstva vnitra a zahraničí o tom, že aspekt bezpečnosti zůstává v této věci až příliš stranou.

Vyřadit či nevyřadit Čínu a Rusko z tendru na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech? O tom mělo být jednání Bezpečnostní rady státu původně plánované na dnešek. Jsou to ale právě prohlubující se politické spory kolem uchazečů, co podle dostupných informací nakonec vedlo k odkladu zasedání.

To nic nemění na tom, že ve hře jsou v zásadě tři možnosti: pokračování v otevřeném tendru, odložení celého procesu ve snaze zajistit podporu i od opozice, ale i případné vyloučení rizikových uchazečů.

Bylo by lepší problémům předcházet. Nerozhodujeme se ve vakuu, musíme sledovat mezinárodně-politický kontext a jaké máme vztahy se zeměmi, z nichž pocházejí uchazeči. Rusko a Čína jsou země, kde stát firmy de facto přímo ovládá. U ostatních je motivace firem jednoznačně komerční a nehrozí povaha rizik v takové míře jako v případě Ruska a Číny,“ říká Martin Jirušek, specialista na energetickou bezpečnost z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. S tím souhlasí i další experti.

Ruská federace používá energetiku jako nástroj vydírání a prosazování svých politických zájmů. Ukázalo se to třeba v roce 2008, kdy bezprecedentně Kreml zastavil dodávku plynu do Evropy přes Ukrajinu,“ připomíná Jan Paďourek, specialista na zpravodajské služby a bývalý náměstek rozvědky ÚZSI, nyní vyučující na CEVRO Institutu.

Kriticky hodnotí i, jak říká, „štvanici na BIS“ a na ředitele kontrarozvědky Koudelku. „Nejde jen o samotné útoky na ředitele, a BIS, ale na bezpečnostní podstatu celé země. Pro mne je to potvrzení, že jde do tuhého, že roste nervozita,“ říká a doplňuje: „Je to nevídané, nechutné a ubohé, ale je to realita.“

Dřívější výroky premiéra Andreje Babiše, či ministra průmyslu Karla Havlíčka napovídají vůli žádné uchazeče předem nevyřazovat. Na druhé straně hlasy z ministerstva zahraničí i vnitra naznačují, že vláda v tom jednotná není.

Zastánci co nejširšího tendru argumentují snahou získat co možná nejlepší finanční nabídku, odpůrci rizikových kandidátů z Číny a Ruska zase bezpečnostními zájmy Česka.

Energetika jako ruská politika

Zadavatel tendru ČEZ má poměrně jasno. „V zájmu ČEZu je mít v soutěži co nejvíce uchazečů, kteří budou proti sobě soutěžit, a tím pádem se vzájemně nutit k vylepšování nabídek, protože potřebujeme získat co nejlepší nabídku. Z tohoto důvodu není zájmem ČEZu, aby kohokoliv vyřazoval,“ nechal se už dříve slyšet generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hlavní slovo v tomto rozhodnutí ale nemá ČEZ, nýbrž právě politici, vláda. Ideálně pak v souladu s opozicí – s ohledem na fakt, že tendr bude dokončovat až některá z příštích vlád. Opoziční strany si ale stěžují, že od vlády žádné informace nedostávají.

Zástupcům tajných služeb, ministerstva vnitra a zahraničí vadí, že zadávací dokumentace k tendru dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu.

Bezpečnostní informační služba ve své poslední veřejné výroční zprávě zmiňuje, že by „mohlo dojít zejména ke zneužití přístupu k velkému objemu citlivých informací či vytvořením závislosti na dodávkách od rizikového dodavatele a následným podmiňováním dokončení projektu ekonomickými, politickými nebo bezpečnostními požadavky“.

Energetika hraje v Rusku ve vztahu k třetím zemím zásadní roli. Je to součástí komplexního přístupu, spolu s dalšími nástroji státní moci, kam spadají vlivové a zpravodajské operace, politická subverze a strategická korupce,“ vypočítává Jan Šír, specialista na Ruskou federaci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

V případě, že rizikoví aktéři budou osloveni, aby se účastnili tendru, tak tento typ aktivit v Česku drasticky naroste. Ty aktivity tu už samozřejmě probíhají,“ dodává. Upozorňuje například na nedávný rozhovor s ředitelem společnosti Rosatom Central Europe Zdeňkem Šímou, který vyšel na serveru Seznam Zprávy. „Rosatom je mezinárodní společnost, která pracuje mimo politický kontext,“ řekl v něm mimo jiné Šíma.

Když šéf Rosatomu tvrdí, že firma pracuje mimo politický kontext, není to pravda. Je to ruská státní korporace, není to komerční firma. Stačí se podívat na složení managementu,“ namítá Šír.

Šéfem dozorčí rady Rosatomu je Sergej Kirijenko, který figuruje na sankčním seznamu EU kvůli použití chemické látky novičok při pokusu o vraždu Alexeje Navalného. „Má seniorní postavení v Kremlu. A tyto sankce, kde je i on, schválila jednomyslně EU včetně České republiky. Zajímalo by mne, zda vůbec existuje nějaká právní analýza, co to pro Česko ve vztahu k tendru může znamenat,“ ptá se specialista na Rusko Jan Šír.

Ve vedení Rosatomu sedí například i ruský ministr energetiky Alexander Novak, který je na sankčním seznamu USA, Jurij Ušakov – poradce pro zahraniční politiku Vladimira Putina (a známý poradce Miloše Zemana Martina Nejedlého) či Sergej Korolev z tajné služby FSB.

Vláda a informace pod pokličkou

Zmíněná zpráva expertů z ministerstev zahraničí a vnitra i tajných služeb vládě doporučuje z tendru vynechat autoritářské země. Ve svém vyjádření, které jako první získali reportéři Českého rozhlasu, vládní bezpečnostní experti píší: „Na posouzení celé dokumentace z bezpečnostního hlediska bylo extrémně málo času. Několik jednotlivých týdnů k posouzení tisíců stran dokumentace v anglickém jazyce k projektu, který má nejvyšší strategický význam, je zcela nedostatečné,“ stojí v připomínkách. „Je třeba počítat, že v dokumentu mohou být skryté problémy ovlivňující bezpečnost, které nebylo možné v takto krátkém čase identifikovat,“ konstatují dále.

Vláda velice spěchá, je to evidentní ze zkracování všemožných termínů projednávání. Celá bezpečnostní komunita konstatuje, že na posouzení zadávací dokumentace z bezpečnostního hlediska bylo extrémně málo času. Proces je zcela netransparentní a vláda neposkytuje informace ani zákonodárcům, kteří na ně mají ze zákona právo a nárok,“ upozorňuje Jakub Janda, ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které průběh tendru dlouhodobě sleduje.

Tendr má probíhat na základě bezpečnostní výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Jenže navzdory bezpečnostní výjimce zůstává aspekt bezpečnosti, jak se zdá, zatím daleko za ekonomickou rozvahou.

Poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se při projednávání zákona o přechodu na nízkouhlíkovou energetiku pokusili neúspěšně prosadit to, aby se tendru na dostavbu jaderné elektrárny nemohly s ohledem na bezpečnostní aspekty účastnit čínské a ruské státní firmy.

Vláda poslancům a senátorům odmítla podat klíčové dokumenty. Dokumentace připravovaná ČEZem nedostatečně zohledňuje bezpečnostní požadavky. V aktuální situaci proto považuji za vhodné projednávání zákona odložit a to do momentu, než jej důkladně projedná sněmovní bezpečnostní výbor,“ argumentoval poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Vyloučení z tendru, riziko arbitráže

Finální rozhodnutí o hlavním dodavateli by mělo přijít zhruba v zimě 2022. To by byla také poslední šance na odmítnutí rizikového dodavatele. Ministr průmyslu Havlíček opakuje, že vláda může na konci tendru jakéhokoli uchazeče vyškrtnout. Jenže to by mohl být podle expertů velký problém. Tou dobou budou na stranách zadavatele i uchazečů proinvestované stovky milionů až miliardy korun a vyloučení z tendru v této fázi by mohlo vést kupříkladu k mezinárodním arbitrážím.

Vyloučením v průběhu tendru, kdy uchazeč hodně investoval, stát riskuje, že bude čelit arbitrážím, žalobám. Měnit podmínky v průběhu tendru je velice problematické a stát by poskytoval velice snadný terč,“ upozorňuje Martin Jirušek, specialista na energetickou bezpečnost z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Tendr na nové bloky má ČEZ vypsat už v řádu týdnů, podle plánu do konce letošního roku. Mezi uchazeči jsou ruský Rosatom, čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP).

„Očekávat se dá zvýšení ruských i čínských vlivových aktivit v České republice, například i najímání bývalých českých politiků, kteří pro ně budou pracovat, i lobbistických firem. Terčem tlaku bude jak investor, tedy ČEZ, tak i konkrétní politici, kteří o tom rozhodují nyní a mohou o tom rozhodovat v příští vládě,“ odhaduje Jakub Janda.

K vyloučení Rosatomu a čínské společnosti CGN vyzval už v červnu senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost. V říjnu se stejným požadavkem přišla skupina 31 opozičních poslanců a senátorů. Minulý týden pak znovu senátní bezpečnostní výbor.

Řešením podle kritiků není ani to, že by se čínská či ruská firma na stavbě podílela jen v rámci konsorcia či jako subdodavatel.

Účast jakéhokoli rizikového partnera znamená možnost vydírat ČR, blokovat a vetovat jednotlivé fáze procesu. Pokud by pak vláda subdodavatele vyloučila až v nějaké části probíhajícího procesu, bude to znamenat zastavení celého projektu,“ říká Janda.

Robert Břešťan

Související příspěvky

Autor článku

Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú.
Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Ústav nezávislé žurnalistiky je nezisková organizace zabývající se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Jehož články jsou publikovány na portále HlidaciPes.org

Napsat komentář

Vybrali jsme pro vás

Kultura

Zemřela herečka Hana Maciuchová (†75)

V úterý 26. ledna ve věku sedmdesáti pěti let podlehla vážné nemoci herečka Hana Maciuchová. Zemřela v Olomouci. „Rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu,“ oznámila mediím v úterý odpoledne hereččina sestra Silvie Marková. číst více
Politika

Za účast na Bendovo oslavě končí ředitel Vladislav Husák ve své funkci

Ředitel liberecké krajské policie Vladislav Husák končí ve své funkci. Policejní prezident Jan Švejdar oznámil, že ho odvolá k 1. únoru. Je to odezva za účast na tajné oslavě v hotelu Prince De Ligne v Teplicích. Kromě Husáka se oslavy o víkendu zúčastnil například také expremiér Jiří Paroubek nebo ... číst více
Politika

Utajenou oslavu Petra Bendy v teplickém hotelu prověřuje policie

Oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne exposlance Petra Bendy se zúčastnil i bývalý policejní prezident a současný šéf policie v Libereckém kraji Vladislav Husák. Informoval o tom Radiožurnál s odkazem na dva zdroje. Vladislav Husák je tedy dalším z řady současných i bývalých politiků, kteří se o ... číst více
Z domova

Velká osobnost litvínovského hokeje Ivan Hlinka by dnes oslavil 71.narozeniny

Dnes 26. ledna by oslavil 71. narozeniny Ivan Hlinka, největší osobnost litvínovského hokeje a trenér, který před 23 lety dovedl národní tým ke zlatu na olympiádě v Naganu. Nikdy nezapomeneme! číst více
COVID-19

Nemocnice Slaný se potýká s nevídanou agresivitou šíření korovaviru

Slánská nemocnice se potýká s nedostatkem personálu kvůli covidu-19. Aktuálně se jedná o nejvíce zasaženou za celou dobu pandemie. Nemocnice v pondělí informovala o tom, že se jedná o takzvanou britskou mutaci koronaviru. číst více
Ekonomika

V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii ČR

V roce 2020 zaniklo v České republice 16 111 obchodních společností, což je o 353 více než v předešlém roce a také nejvíce v historii. Zároveň vzniklo 27 228 společností, což je nejnižší počet za posledních 6 let. Celkově v Česku přibylo pouze 11 117 společností, nejméně od roku 2003. Vyplývá to z a ... číst více
COVID-19

Policie v sobotu zjistila po celém Česku přes 30 otevřených restaurací

Policie v sobotu v rámci akce iniciativy Chcípl PES zjistila po celém Česku více než 30 otevřených restaurací. Porušení vládních proticovidových nařízení budou nyní řešit správní orgány. Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí Policie ČR kontrolovala také hotely na horáchy. Policie o tom v neděli i ... číst více
Krimi

Jedovatý oxid uhelnatý udeřil v Příbrami!

Po otravě plynem zemřela v Příbrami žena, další žena a dva muži skončili v péči nemocničních lékařů. Za vším stál jedovatý a nebezpečný oxid uhelnatý. Příčinou otravy byla z největší pravděpodobností porucha na kotli, informovala o tom v neděli policejní mluvčí Jana Šteinerová. číst více
Z domova

Celní správa ČR má zbrusu nové operační centrum

Celní správa České republiky má od ledna letošního roku v provozu nové operační centrum. Pracoviště je na nejvyšší úrovni a srovnatelné s operačními středisky jiných složek integrovaného záchranného systému. Slouží pro efektivní komunikaci mezi hlídkami celní správy a operačními důstojníky. V případ ... číst více
Byznys & finance

Moneta bude jednat o převzetí Air Bank, lidé jsou zděšeni

Poté, co se veřejnost dozvěděla o tom, že by Moneta Bank měla vyjednávat o převzetí Air Bank byla v šoku. A to doslovně, neboť výrazná číst klientů odešla z Moneta banky právně ke zmiňované Air Bank a to především, kvůli zbytečným poplatkům ale také mnozí lidé i kvůli osobnímu jednání a přístupu či ... číst více
Počasí

Husté sněžení aktuálně komplikuje dopravu v Česku

Řidiči pozor! Husté sněžení především v horských oblastech Česka komplikuje tamní dopravu. Aktuálně o tom informoval Český hydrometeorologický ústav. číst více
Z domova

Na jihu Čech opět udeřila ptačí chřipka

První ohnisko ptačí chřipky, což je vysoce patogenní aviární influenza bylo aktuálně zaznamenáno v malochovu drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku. Informace potvrdila Státní veterinární správa. číst více
Krimi

Smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli „zkoušce“ na sociální síti TikTok

Úřady v Itálii začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která přišla o život kvůli „zkoušce“ na sociální síti TikTok. Dívka zemřela ve středu. Uškrtila se doma v koupelně pomocí pásku, aby splnila výzvu nazvanou Blackout Challenge. číst více
Krimi

Těžká nehoda ve Velkých Opatovicích, hasiči museli vyprošťovat

V obci Velké Opatovice se při střetu dvou vozidel jedno z nich převrátilo na bok. Při nehodě se vážně zranili dva lidé, které museli zasahující hasiči z jednoho z havarovaných vozidel vyprostit. U nehody zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému a informovali o ní jihomoravští kraj ... číst více
Zdraví & medicína

Praktici jsou připraveni očkovat – některé kraje si to nepřejí

Některé kraje se snaží praktiky vyblokovat z očkování proti covid-19 a převést vakcinaci do velkokapacitních center. Praktici reagují – jsme připraveni, umíme to a lidé se chtějí očkovat u nás. Zaznělo to na dnešní tiskové konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL). číst více