Počasí aktuálně. Bude oblačno s mlhami, mrznout ale ještě nebude

Odeslal: Redakce Kategorie: Počasí 09.11.2020 0 Komentář(ů)
Počasí aktuálně. Bude oblačno s mlhami, mrznout ale ještě nebude
© Autorská práva: #pixabay.com by cocoparisienne
Podzim v Česku, ilustrační foto
Počasí v Česku bude následující týden pod vlivem tlakové výše, která bude ze severovýchodní Evropy postupovat dále do východní Evropy, do Česka bude přinášet inverzní charakter počasí. Až do čtvrtka bude v Česku převládat počasí s nízkou inverzní oblačností, mlhami, zhoršenými rozptylovými podmínkami a postupně i s mrholením. Slunečního svitu bude celkově málo.

Informoval o tom server Sputnik Česká republika s tím, že Průměry nejvyšších denních teplot se mají pohybovat kolem sedmi stupňů Celsia, v noci se ale už bude ochlazovat k nule.

Podle dlouhodobého výhledu počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) srážek bude méně, a to zejména v příštích dvou týdnech.

Teplotní průměry nejnižších nočních teplot se již budou pohybovat převážně kolem nuly," dodali také meteorologové.

Až do středy bude zataženo s nízkou oblačností nebo mlhami, ojediněle se objeví mrholení. Od čtvrtka meteorologové také čekají nízkou oblačnost nebo mlhy, ale ojediněle i slabý déšť.

O víkendu bude také zataženo a nejvyšší denní teploty dosáhnou 3 až 8 °C, při slunečném počasí až 10 °C. Nejnižší noční teploty 6 až 1 °C.

V neděli ČHMÚ na své facebookové stránce sdílelo příspěvek o zajímavostech inverzního počasí.

Nestává se moc často, že bychom u stanic měřících alespoň 30 let zaznamenali ve stejný den rekordy pro nejvyšší i nejnižší maxima…dneska se to zřejmě povede díky teplotní inverzi a mlhám nebo nízké oblačnosti, které zakonzervovali nižší polohy,“ píšou čeští meteorologové.

Například na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať na Šumavě bylo 16,6 °C (o 0,3 °C tepleji než v roce 2015 v tento den). Zároveň na stanici Tušimice v Mostecké pánvi nepřekročila teplota 0,7 °C (předchozí nejnižší maximum: 0,8 °C v roce 1980).

S nízkou oblačností budou souviset i zhoršené rozptylové podmínky, kdy zejména koncentrace prachových částic budou převyšovat své imisní limity. Podle odborníků budou zatažené dny bez slunečního svitu snižovat naši psychickou pohodu, pracovní výkonnost i chuť chodit do přírody. Naopak poroste index únavy i ospalosti.

Související příspěvky

Autor článku

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář