Havlíček nastínil, jak to bude vypadat na Vánoce v Česku

Odeslal: Redakce Kategorie: Hlavní zprávy, COVID-19 13.11.2020 0 Komentář(ů)
Havlíček nastínil, jak to bude vypadat na Vánoce v Česku
© Autorská práva: #pixabay.com by Free-Photos
Vánoce & Covid-19, ilustrační foto
Český ministr Karel Havlíček uvedl hlavní podmínku pro otevření veškerých obchodů. Uvolňování restrikcí bude možné v případě, pokud se dostaneme do stupně číslo tři na pandemickém ukazateli. Současný vývoj epidemiologické situace Havlíček vnímá vesměs pozitivně, i když přiznává, že zbavit se všech omezení před začátkem Vánoc nebude možné.

Dnes o tom informoval server Sputnik Česká republika s tím, že aktuální epidemiologická situace v České republice se postupně zlepšuje, je přesvědčen ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ve svém rozhovoru pro česká média český politik dal jasně najevo, že tato skutečnost dává dostatečné naděje k tomu, abychom mohli spoléhat na výrazné uvolnění restrikcí spojených s obchodem, a to již před Vánocemi.

I když si Havlíček netroufá říct konkrétní čísla možného otevření obchodů, nepochybuje, že v případě zachování pozitivního trendu a dodržování veškerých opatření se to může stát na začátku prosince.

Klíčem je pandemický ukazatel a v momentě, kdy se dostaneme do stupně číslo tři, tak se může, byť s určitými restrikcemi, otevírat. Myslím, že je to rozehrané dobře. Když budeme dodržovat pravidla, na začátku prosince budeme moci začít otevírat,” prohlásil český ministr.

V případě, že se dosáhne třetího stupně, budou se moci otevřít obchody a obchodní centra, stejně tak může být povolen obchod i na ulicích. Není vyloučena ani možnost zahájení provozu služeb a restaurací, i když s určitými omezeními. „Naší ambicí je, aby se otevřelo všechno. Závisí to ale na stupni epidemiologické situace, podle tabulky, která se bude v pátek představovat,” dodává Havlíček.

Není zatím jasné, jak přesně bude probíhat uvolňování restrikcí v obchodním sektoru v jednotlivých regionech a zda v tom budou výrazné rozdíly. Podle slov Havlíčka to bude záležet na epidemiologické situace v jednotlivých regionech a konečné rozhodnutí bude přijímat resort zdravotnictví.

Co se týče kulturních a sportovních akcí, jejich omezení pravděpodobně budou platit i v prosinci, myslí si Havlíček.

Epidemiologická situace v Česku

Ve čtvrtek v Česku přibylo 7 874 potvrzených případů covidu-19, což je téměř o 5 400 méně než před týdnem, a zároveň asi o tisícovku méně než ve středu. 

Během celého minulého týdne se koronavirem celkem nakazilo 71 166 lidí, což je o 10 tisíc případů méně než v týdnu od 26. října do 1. listopadu. Dosavadním českým maximem byl nárůst ze středy 4. listopadu, kdy testy odhalily 15 727 nových případů covidu-19 za jediný den.

Související příspěvky

Autor článku

Napsat komentář