Hamáček promluvil o situaci v ČR a uvedl, jaká opatření přijdou

Odeslal: Redakce Kategorie: Hlavní zprávy, COVID-19 30.09.2020 0 Komentář(ů)
Hamáček promluvil o situaci v ČR a uvedl, jaká opatření přijdou
© Autorská práva: Facebook account of Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
V rozhovoru pro MF Dnes promluvil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček o aktuální situaci související s koronavirem, ve které se nyní nachází Česká republika. Podle jeho slov není situace obecně vůbec dobrá a nutná budou další plošná opatření. Co dalšího prozradil?

Informace zveřejnil server Sputnik Česká republika s tím, že podle jeho mínění bude nutné zavést další plošná opatření. Dodal však, že je to věc ministerstva zdravotnictví a ministra Prymuly, který již nějaká omezení naznačoval.

Obecně situace vůbec není dobrá. Trošku mě překvapuje, jak málo urgentně je to vnímáno. Když poslouchám některé diskuse včetně některých politiků, mám pocit, že si vůbec neuvědomují, co se na nás může řítit,“ uvedl.

Pokud bychom nijak nereagovali, bude v zemi podle něj v půlce října 120 tisíc nakažených, válečná chirurgie a kolaps systému. „A doktoři budou rozhodovat, koho na ventilátor napojí a koho nechají umřít. Čísla jsou neúprosná,“ dodal.

 

Připomněl i situaci z jara, kdy kolaboval systém například ve Spojených státech. Hamáček zdůraznil, že plošná opatření jsou jediným nástrojem, který funguje. Dodal, že v šíření viru pomohly i roušky. Ačkoliv nedošlo ke snížení růstu, nestoupá po exponencionále.

Pohyb v trojúhelníku

Hamáček přiznal, že jsou na pořadu dne další opatření. Jednat se tak bude, jak už avizoval Prymula, o hromadné akce. Hamáček vysvětlil, že opatření jako taková se pohybují v jakémsi trojúhelníku, kdy na jednom vrcholu jsou hromadné akce, na druhém školy a na třetím podnikaní.

Z analýz vyplývá, že stoprocentní opatření v každém vrcholu trojúhelníku je schopné číslo R srazit asi o 40 procent. Pokud současně platí, že nechceme zásadně omezovat ekonomiku a dostat se do kouta, kdy budeme zavírat podniky a omezovat byznysy, které nejsou nutné k chodu státu, tak opatření musí být někde mezi hromadnými akcemi a školami,“ sdělil.

V neposlední řadě se dotkl i kroků opozice, konkrétně například výroku Petra Fialy z ODS, který v srpnu kritizoval zavedení roušek a nyní zase kritizuje, že k tomu došlo později. Svůj názor vyjádřil i k demonstraci proti rouškám, která se konala v Praze.

Mám pocit, že to je taková nevědomost čarodějova učně. Stačí si přečíst zkušenosti lidí, co leželi na ventilátorech. To asi fakt není žádná sranda. Stačí se jen podívat na nárůst smrtnosti. Za poslední měsíc to je 200 lidí. Myslím, že každý život má svoji cenu a nechávat lidi umírat zbytečně jen proto, že si zademonstruji, tomu nerozumím,“ uvedl.

Související příspěvky

Autor článku

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář