Do Česka dorazil sníh, řidiči se na Olomoucku potýkají s dopravními komplikacemi

Odeslal: Redakce Kategorie: Počasí 13.10.2020 0 Komentář(ů)
Do Česka dorazil sníh, řidiči se na Olomoucku potýkají s dopravními komplikacemi
© Autorská práva: Archiv, redakce #udalostiextra.cz / J.B.
Silničáři protahují nesjízdné silnice po sněhové nadílce, ilustrační foto
Počasí u nás bude ovlivňovat prohlubující se tlaková níže, která bude postupovat z Balkánu nad střední Evropu. Do České republiky již dorazila zima! Řidiči se ve vybraných regionech potýkají se sněhovou kalamitou. Hlavní silniční tah, který spojuje Šumperk s Jeseníkem byl policií aktuálně uzavřen.

Například hlavní silniční tah přes Červenohorské sedlo, který spojuje Šumperk s Jeseníkem, byl dnes dopoledne uzavřen kvůli špatné sjízdnosti. Podle policie sedlo pokryl sníh a ledovka, tah blokují nákladní auta, která sedlo nemohla vyjet, řekla dnes jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Sníh pokryl i hory, na Ovčárně už leží přes deset centimetrů, řekl dnes dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

Tah přes sedlo policie uzavřela kvůli velmi špatné sjízdnosti, krátce před devátou hodinou ranní. Policie již ráno nabádala řidiče k opatrnosti.

"Protože v tomto úseku sněží a tvoří se ledovka, nákladní vozidla nemohou vyjet a zůstávají stát na krajnici," uvedla policejní mluvčí.

Podle dopravních informací policie jsou problémy i na trase mezi Loučnou nad Desnou na Šumpersku a Bělou pod Pradědem na Jesenicku, i tam se tvoří ledovka a na vozovce leží sníh. Trasa je průjezdná se zvýšenou opatrností, uvádí policie. Podle dispečera jesenické správy silnic leží sníh pouze v nejvyšších partiích sedla.

"Rozhodují tam hodně metry v nadmořské výšce. Vozovky druhých a třetích tříd jsou na Jesenicku mokré. Správa do terénu dnes sypače ještě neposílala, není důvod," doplnil dispečer.

Bílá atmosféra ráno panuje také na Ovčárně. Podle Ondřeje Škovránka z jesenické horské služby začalo sněžit po půlnoci a sněží stále.

"Teplota je jeden stupeň pod nulou, napadlo přes deset centimetrů sněhu," řekl Škovránek.

Podle zkušeností horských záchranářů je to na tuto dobu poměrně brzo, hlavně s ohledem na množství sněhu.

"Před čtyřmi lety pamatuji, že napadl sníh už 5. října, ale nebylo ho tolik. Podle zkušeností kolegů napadlo hodně sněhu 18. října 2003, tehdy se nedalo vyjet bez protažení cest," doplnil Škovránek.

Počasí na úterý 13. října (10-22 hodin):

Zataženo. Zpočátku zejména ve východní polovině, postupně na většině území déšť, na severu a severovýchodě později i vydatný. V polohách nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v Čechách až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C. Mírný, postupně čerstvý severní až severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu a severovýchodě kolem 25 m/s (kolem 90 km/h).

V Čechách zpočátku vítr slabý do 4 m/s, zesilovat bude během odpoledne a večera.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Na severovýchodě a severu území mohou srážkové úhrny dosáhnout ojediněle kolem 40 mm, což povede v zasažených oblastech ke vzestupům hladin vodních toků.

"V polohách nad 800 m očekáváme večer až 5 cm nového sněhu, na hřebenech Jeseníků a Krkonoš až 20 cm sněhu," doplnil meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu.

Související příspěvky

Autor článku

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář