Zvýšení vdovského důchodu 2021 o 60 Kč základu a 7,1 % procentní části

Odeslal: Redakce Kategorie: Hlavní zprávy, Byznys & finance 27.11.2020 0 Komentář(ů)
Zvýšení vdovského důchodu 2021 o 60 Kč základu a 7,1 % procentní části
© Autorská práva: #pixabay.com by vjkombajn
Peníze, ilustrační foto
Zvýšení vdovského důchodu 2021 o 60 Kč základu a 7,1 % procentní části. Ze současných 13.400 Kč dostanete od 1. 1. 2021 14.164 Kč. V souvislosti se schválením zákonné valorizace důchodů na rok 2021 dojde i ke zvýšení vdovského a vdoveckého důchodu, které patří mezi pozůstalostní důchody.

Aktuální informace dnes zveřejnil portál kurzy.cz s tím, že zákon vládě ukládá povinnost valorizovat k 1. lednu následujícího roku důchody na základě statistických dat v předchozích obdobích – a to o inflaci (růst spotřebitelských cen zboží a služeb) a o polovinu růstu reálných mezd.

Navýšení se obvykle vyjadřuje vzhledem k průměrnému starobnímu důchodu, ale týká se i ostatních důchodů, tedy i invalidních a pozůstalostních. V roce 2021 dojde ke zvýšení průměrného důchodu o 839 Kč na částku 15.336 Kč – konkrétně dojde ke zvýšení základní výměry důchodu o 60 Kč na 3.550 Kč a procentní (někdy také zásluhové) výměry o 7,1%.

Jestliže již vdovský důchod pobíráte, naše kalkulačka zvýšení důchodu v roce 2021 vám spočítá, o kolik se zvýší Váš konkrétní vdovský důchod v příštím roce:

Pokud vdovský důchod nepobíráte a zemřel Vám manžel či manželka, zažádejte si o výpočet důchodu přes OSSZ. Budete na něj mít nárok, pokud Váš zemřelý již pobíral starobní či invalidní důchod nebo pokud ke dni úmrtí získal potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní (i předčasný) důchod nebo na invalidní důchod. Vdovský či vdovecký důchod se vyplácí jeden rok od úmrtí manžela či manželky nebo i déle za určitých podmínek.

Výpočet vdovského důchodu vychází z plné výše základní výměry, která je pro všechny důchody stejná – v roce 2020 je 3.490 Kč a v roce 2021 bude 3.550 Kč a z procentní výměry důchodu manžela či manželky. Procentní výměra se stanovuje individuálně a činí polovinu procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl váš manžel/manželka nárok v době úmrtí.

Je dobré také vědět, že při souběžném pobírání více důchodů – například starobního a vdovského vám v plné výši bude náležet pouze jeden z nich – a to ten vyšší. Z druhého důchodu již nedostanete znovu základní výměru a už jen polovinu výměry procentní.

Renata Wright

Související příspěvky

Autor článku

Redakce
Redakce Autorem příspěvku je redakce...

Napsat komentář