Na podvodnou firmu DAD si už posvítili v Německu, v Česku se jí soudy zatím zastávají

Odeslal: Jitka Fialová Kategorie: Evropa 27.08.2020 0 Komentář(ů)
Na podvodnou firmu DAD si už posvítili v Německu, v Česku se jí soudy zatím zastávají
© Autorská práva: Facebook account of Finland in English: Expat Finland
DAD Deutscher Adressdienst, Německá společnost používající nekalé praktiky... (ilustrační snímek zasílaného dopisu)
DAD Deutscher Adressdienst je mnoha podnikatelům v Evropě nechvalně známá svými dopisy, které vzbuzují dojem oficiální korespondence "Evropského obchodního rejstříku", do něhož by se měli na 3 roky za roční poplatek 977 eur (zhruba 25 tisíc korun) povinně zaregistrovat. Jedná se přitom o nekalou praktiku, která nemá nic společného s úřady EU a chce jen nalákat k zápisu do fiktivního katalogu. Jasno v tom mají ale jen německé soudy, české se podvodné firmy zastaly.

Šmejdskými dopisy firmy DAD se zabývám už od roku 2018, kdy se snažili zneužít evropské směrnice GDPR a podvodně nalákat podnikatele v celé EU k registraci do jejich bezcenného katalogu za absurdně vysoké částky,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ve věci interpeloval Evropskou komisi a požádal o zakročení. Komise však jen potvrdila, že jde o známou nekalou praktiku a vše si musí řešit samy členské státy.

Trestní oznámení pak policie odkládala s tím, že se firmy mají s německou společností rovnou přímo soudit.

V negativním smyslu se následně stal precedentem rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který koncem května 2019 rozhodl ve prospěch kontroverzní německé společnosti, čehož firma využívá k vytvoření dalšího tlaku na podnikatele,“ popisuje dále Zdechovský, na něhož se v mezičase s prosbou o pomoc a právní radu obrátilo několik desítek podnikatelů z celé České republiky.

Německý soud nekalé praktiky firmy jednoznačně odmítl

Máme v plánu podnikatelům pomoci s podáním hromadné žaloby, momentálně však čekáme, jak dopadne separátní soud jednoho českého podniku, který se soudí mimo Prahu. Naději, že výsledek dopadne úplně obráceně, tedy ve prospěch české firmy, dává i rozsudek z Kolína nad Rýnem, který s firmou DAD vyběhl a dosud nám nebyl znám,“ říká Zdechovský, který chce předně varovat další podnikatele, aby na nabídku vůbec nereagovali ani při opakovaném zasílání, což je v tomto konkrétním případě nejlepší obrana.

Zcela chápu, že evropsky vypadající grafické provedení dokumentu, volba slov, odkazy na evropskou legislativu i české rozhodnutí soudu může příjemce zmást a vyvolat v něm strach z případného vymáhání dluhu, to je ale přesně ta nekalá praktika, kterou německá společnost využívá k napálení podnikatelů,“ shrnuje Zdechovský a nabízí konzultace, případně koordinaci a propojení s dalšími poškozenými.

Související příspěvky

Autor článku

Jitka Fialová
Jitka Fialová tisková mluvčí, PR manažer | #zdechovsky.eu

Napsat komentář