Bezmoc a přeplněné márnice: Česká sestra popisuje koronavirové tsunami v USA

Odeslal: Zahraniční redakce Kategorie: Amerika 26.04.2020 0 Komentář(ů)
Bezmoc a přeplněné márnice: Česká sestra popisuje koronavirové tsunami v USA
© Autorská práva: #pixabay.com
COVID-19 v USA, ilustrační foto
Spojené státy patří mezi země, které byly nejvíce zasaženy novým typem koronaviru. Své o tom ví zdravotní sestra Martina Němcová, česká rodačka, která přes dvacet let pracuje v nemocnici poblíž New Yorku.

Pětačtyřicetiletá Martina Němcová, již přes dvacet let pracuje v nemocnici White Plains severně od New Yorku. Právě místní zdravotníci začali pociťovat tíhu epidemie jako jedni z prvních. Jak popisuje česká zdravotní sestra, na takovou vlnu nebyl nikdo připravený a nemocnice se záhy začala potýkat s nedostatkem zdravotnického materiálu i lidských kapacit.

Asi jediné slovo, kterým se to dá popsat, je tsunami. Víte, že nějaká vlna přijde, ale neumíte si představit, jak strašně obrovská bude,“ uvedla.

Připravíte si nějaké ty ventilátory a tak dále a najednou zjistíte, že to, co jste si připravili, je asi tak deset procent toho, co opravdu potřebujete,“ popsala situaci, ve které se ocitla.

Během necelého měsíce se kapacita lůžek na jednotce intenzivní péče zvýšila z 16 na 82. Jednorázové ochranné pomůcky se začaly využívat opakovaně, stejně jako trubičky plicních ventilátorů. Právě kvůli nedostatku těchto přístrojů museli předčasně odpojovat beznadějně nemocné, aby se pokusili zachránit další pacienty.

A najednou ta bezmoc, ta strašná bezmoc, že ať děláte, co děláte, tak se s tím nedá vůbec nic udělat. A když se otočíte, je tam dalších deset, dvanáct, patnáct (pacientů),“ líčí své zážitky Němcová.

„Hned jak uvolníte postel, tak je tam někdo jiný... Naše márnice byly samozřejmě úplně přeplněné, museli jsme ty lidi dávat do mrazících vozů. Došly nám ty věci, do kterých se ti mrtví lidi balí,“ řekla dále zdravotní sestra.

Zdravotníci, dle jejich slov byli velmi přetíženi dvanáctihodinovými směnami a obrovským psychickým tlakem. Někteří se dokonce zhroutili. Nemocnici začaly také pomáhat žákyně bez maturit a nakonec i vojenští zdravotníci. Situace se podle ní začala zlepšovat až o Velikonocích.

Počet infikovaných ve Spojených státech se přiblížil k jednomu milionu. Z více než 929 tisíc nakažených zemřelo přes 52 tisíc lidí, a to nejvíce právě v New Yorku, kde počet obětí přesahuje 16 tisíc lidí. Na celém území země se uzdravilo přes 110 tisíc lidí.

Celkem, podle institutu Johnse Hopkinse se ve světě nakazilo 2,8 milionu lidí. Na covid-19 zemřelo přes 199 tisíc lidí, z toho nejvíce v Itálii (téměř 26 tisíc lidí ) a ve Španělsku (přes 22 tisíc lidí).

V Česku je přes 7 tisíc nakažených a 215 mrtvých. Vyléčilo se přes dva tisíce lidí.
#cz.sputniknews.com

Autor článku

Zahraniční redakce
Zahraniční redakce Zahraniční redakce serveru #udalostiextra.cz, pro obecné zpravodajství z Evropy, Ruska, Slovenska, Ameriky a Blízkého východu

Napsat komentář