2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůCovid-19Testováním na covid-19, takto netradičně začíná nový školní rok

Testováním na covid-19, takto netradičně začíná nový školní rok

Prázdniny skončily a dnes začíná nový školní rok, který netradičně začíná testováním na covid-19. Letos do lavic usedne asi o 1 7000 prvňáků.

Do lavic dnes usedne poprvé asi 110 300 prvňáků, což je asi o 1 700 více než loni.

Navíc v různých školách rok začne jinak, například v Základní škole v Merhautově ulici v Brně žáky přivítá prezident Miloš Zeman. Do základních a středních škol bude chodit okolo 1,4 milionu žáků.

Letošní rok bude stejně jako ten loňský poznamenán covidem-19, školy tak čekají přísnější hygienická opatření, jako je častější používání dezinfekce nebo větrání. Navíc roušky budou povinné na chodbách či v šatnách.

Dnes ráno se musí všichni žáci kromě prvňáků podrobit preventivnímu testování na covid-19. Prvňáci se mohou testovat také ve čtvrtek. Další vlny testování proběhnout 6. a 9. září. Pokud v některém okrese dojde k situaci, že ve školách bude více než 25 pozitivních případů na 100 tisíc provedených testů, bude tam testování probíhat do konce září a to vždy jednou týdně.

Jestliže některý žák odmítne testování, roušku nebo respirátor bude muset nosit i při výuce, navíc nebude smět cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud však odmítne i tohle nařízení, nebude se moci účastnit prezenční výuky. Navíc mimořádné opatření nyní neupravuje, jestli zmíněná opatření pro netestované budou pokračovat i po skončení preventivního testování. Zaměstnanci škol si musí testování zajistit sami, výjimku mají očkovaní lidé a lidé po covidu-19.

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček ČTK uvedl, že školy jsou na zahájení školního roku dobře připravené. Podle něj návod k opatřením od ministerstev zdravotnictví a školství dostaly včas, proto nepředpokládá žádný problém.

Testování a další opatření proti covidu-19 mají podle vlády omezit šíření koronaviru, aby opět nedošlo k uzavíráním škol. „Vláda vychází z loňských zkušeností, kdy se po zahájení školního roku epidemie zhoršila, v říjnu žáci v celém Česku museli přejít na distanční výuku, na které strávili několik měsíců,“ doplnila závěrem zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.