Vakcína mRNA proti covidu-19, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay.com

Vakcína od společnosti Pfizer prokázala svou bezpečnost a účinnost pro děti ve věku 5 až 11 let, uvedla společnost ve svém prohlášení.

Klinické studie společnosti Pfizer zahrnovaly 2 268 dětí ve věku 5 až 11 let. Dvě třetiny účastníků obdržely dvě dávky očkovací látky s odstupem 21 dnů a ostatní dostali placebo.

„Imunitní odpověď účastníků, kteří dostali dávku 10 mikrogramů, je srovnatelná s imunitou účastníků předchozí studie Pfizer/BioNTech u osob ve věku 16-25 let, kteří dostali dávku 30 mikrogramů… Vakcína proti covidu-19 byla dobře snášena, vedlejší účinky se obecně shodují s těmi, které jsou pozorovány ve věkové skupině 16–25 let,“ uvedla společnost v prohlášení.

V prohlášení se dále uvádí, že společnost plánuje zaslat výsledky výzkumu regulačním orgánům, jako je americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), aby získala jejich souhlas s používáním očkovací látky pro děti. Pfizer/BioNTech připomíná, že od července se počet případů nákazy covidem-19 u dětí ve Spojených státech zvýšil o 240 %, což zdůrazňuje nutnost očkování v této věkové skupině.

Společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 ve spolupráci s americkým Pfizerem, již dříve vyjádřila naději, že získá schválení regulátorů pro svou vakcínu určenou pro děti ve věku 5 až 11 let, výroba takového přípravku se již chystá.

„Ve společnosti zdůraznili, že do konce roku se očekávají také údaje o zkoumání vakcíny, která je určena pro děti od šesti měsíců,“ doplnila redakce zahraničního portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.