10 C
Czech Republic
28. května 2022
DomůCovid-19Prymula „zase“ straší lidi omikronem! Varuje lidi před Silvestrovskými oslavami

Prymula „zase“ straší lidi omikronem! Varuje lidi před Silvestrovskými oslavami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Radí neplánovat oslavy Nového roku a varuje před vážností nové varianty koronaviru omikron. Předpokládá, že počty nově nakažených opět porostou.

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek by měl ve středu představit seznam opatření, která by měla platit po ukončení nouzového stavu až do konce roku. Poté je ve hře několik variant.

„Pan profesor Válek říkal, že to bude nějakých pět variant. Dvě z nich se budou odvíjet od toho, jakých způsobem se budou vyvíjet informace o variantě omikron. Pokud by onemocnění bylo středně závažné, připravovali bychom nemocniční síť. Pak je varianta, kdy bude onemocnění mírné, ale v obrovském nástupu, kdy vlny rapidně stoupají,“ řekl Prymula.

Podle epidemiologa je zbytečné apelovat na lidi, aby se nescházeli, stejně se nějaké ty kontakty zachovají.

„Jsme v klasické vánoční situaci, která je komplikovaná. Stokrát můžeme apelovat na veřejnost, aby se nekontaktovala s lidmi, nicméně kontakty minimálně s příbuznými budou. Vidíme, že Velká Británie to vzdala a Vánoce pustila. Šíření viru je enormní. Pokud se setkáme se 100 lidmi, riskujeme, že 60 z nich nakazíme,“ upozorňuje Prymula.

25. prosince končí nouzový stav a spolu s ním i opatření, v rámci kterých se restaurace a bary musejí zavírat v deset hodin večer. Je proto možné, že lidé budou slavit Silvestra v těchto zařízeních a zůstanou tam i po půlnoci.

Prymula apeluje na lidi, aby si uvědomili možná rizika spojená se šířením nové varianty.

„Bylo by nešťastné den předem říct, že se všechny akce ruší. Myslím si, že by oslavy neměly být plánovány, protože omezení do deseti hodin tu předtím bylo. V nějaké podobě by to mělo být obnoveno, nedovedu si představit, jak v posledních dnech všichni půjdou na nějaké akce. Musíme si uvědomit, že tu omikron bude a začne se velmi intenzivně šířit,“ varuje Prymula.

PSALI JSME: Prymula, Arenberger i Válek ve studiu ČT24. Nekonečný boj s pandemií koronaviru

„Prymula se domnívá, že po Novém roce začnou počty opět stoupat,“ uvedla k tématu dnes zahraniční redakce snews.com, která o tom rovněž informovala.

„Určitě se to zlomí. Může dojít k tomu, že křivka se začne zalamovat a začne stoupat,“ věští bývalý ministr resortu zdravotnictví.

„Pokud bude docházet k masivnímu množení viru po celé zeměkouli, je jasné, že budou vznikat mutace s frekvencemi, která tady je. Pokud by omikron rychle proběhl populací a došlo by k promoření, pak by byla velmi malá šance, že by v krátké době vznikaly další mutace,“ dodal Prymula na závěr.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ