DomůCovid-19Pfizer uvedl termíny návratu k normálnímu životu po pandemii

Pfizer uvedl termíny návratu k normálnímu životu po pandemii

Šéf na výrobu vakcín proti koronaviru Pfizer Albert Burla prohlásil, že očekává návrat k normálnímu životu po pandemii koronaviru „do roka.“

Vše, ale za podmínky každoroční vakcinace! „Myslím, že se dokážeme vrátit k normálnímu životu. Nemyslím, že to znamená, že nevzniknou nové varianty (viru). A nemyslím, že to znamená, že budeme moci žít jako obvykle bez vakcinace,“ řekl Burla ve vysílání televize ABC.

„Budeme mít vakcíny, jež budou působit přinejmenším rok. Nejpravděpodobněji jde o každoroční vakcinaci,“ řekl Burla.

Rovněž slíbil, že v nejbližších dnech předá americkým regulátorům údaje průzkumu společnosti na dětech 5-11 let. Podle dat společnosti potvrdil průzkum bezpečnost a účinnost její vakcíny pro danou věkovou skupinu.

Hlava Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walensky doporučila použití třetí dávky vakcíny proti koronaviru společnosti Pfizer pro řadu skupin Američanů, hlavně starších lidí a lidí z rizikových skupin, celkem to budou moci udělat miliony obyvatel USA.

Dříve posilovací dávku vakcíny schválila expertní rada CDC, mají ji dostat lidé ve věku 65 let a starší a také lidé s oslabenou imunitou.

Walensky ale nesouhlasila s míněním expertů, kteří hlasovali proti třetímu očkování lidí ve věku 18-64 let, a těch, jejichž práce může být spojena s rizikem nákazy. Ředitelka CDC tato doporučení zachovala, poněvadž CDC chce očkovat co možná nejvíc lidí.

Zachová se věková skupina 65 let a starší, patří do ní také pacienti v domovech důchodců, apod. Mají být podrobeni revakcinaci minimálně šest měsíců po prvních očkováních.

Posilovací dávka je rovněž doporučena lidem ve věku 50-64 let s chronickými chorobami, má se rovněž konat minimálně za půlroku. Naočkováni mohou být také lidé ve věku 18-49 let se stejnou podmínkou, chronickou chorobou, očkování se má konat také za šest měsíců, ale v tomto případě se bere ohled na „přednosti a rizika v každém jednotlivém případě“.

Naočkováni mohou být také lidé ve věku 18-64 let, kteří jsou vystaveni riziku nákazy a šíření koronaviru kvůli své práci. Podmínkou posilovací dávky je rovněž minimálně šest měsíců po dvou prvních dávkách, ale také na základě individuálních ukazatelů.

„Mám za to, že můžeme nejlépe uspokojit potřeby veřejného zdravotnictví země, když poskytneme posilovací dávky starším lidem, lidem s chronickými nemocemi a také dospělým s velkým rizikem onemocnění covidem-19 kvůli profesionálním a institucionálním podmínkám,“ cituje televize prohlášení ředitelky CDC Rochelle Walensky.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sopranistka Lenka Graf se spojila s Jaroslavem Svěceným v modlitbě Ave Maria

Ave Maria je oblíbeným textem hudebníků všech epoch. Nyní se dočkala další verze v podání sopranistky Lenky Graf a houslisty J. Svěceného.

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.