2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůCovid-19Omikron: očkování šíření nákazy nepomůže, tvrdí odborník z brněnské laboratoře

Omikron: očkování šíření nákazy nepomůže, tvrdí odborník z brněnské laboratoře

Promoření se nevyhneme! Domnívá se Omar Šerý, ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon.

Odborník tvrdě zkritizoval nová opatření vlády, které mohou šíření koronaviru ještě více urychlit.

Brněnská laboratoř, které šéfuje Šerý, za neděli zachytila devět procent všech pozitivních vzorků koronaviru. V 74 % z nich převládala varianta omikron. Podle Šerého by varianta omikron příští týden mohla dosahovat 100 %. „Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant,“ uvedl Šerý.

Jinými slovy se omikronem dle jeho názoru populace promoří celá. Šíření nákazy se podle něj dá pouze zbrzdit. Zkrácení karantény a izolace na pět dní tomu ale nepomůže.

PSALI JSME: Ministr Válek představil Národní institut pro zvládání pandemie

„Pětidenní karanténa je v pořádku, ale pokud budeme pozitivně testované lidi po pěti dnech pouštět do práce, tak se to rozjede ještě mnohem více,“ řekl Šerý.

V Česku bylo v pondělí odhaleno 7 336 pozitivních případů koronaviru. Je to méně než minulé pondělí, kdy bylo odhaleno 9 338 případů, ale zhruba o 500 více než před dvěma týdny. V nemocnicích pro připomenutí se s covidem-19 nachází aktuálně 2 353 pacientů, z toho je 416 v těžkém zdravotním stavu vyžadující intenzivní lékařskou péči. Celkem za dva roky trvání pandemie bylo v Česku zaznamenáno přes 2,5 milionu případů covid-19. S touto nemocí zemřelo 36 683 lidí.

Vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla, že počínaje úterkem dochází ke zkrácení izolace pozitivně testovaných a karanténa blízkých kontaktů ze 14 na pět dní. Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Zpřísnění ale od 17. ledna čeká naočkované a lidi, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

V tomto kontextu Šerý skutečně upozorňuje, že očkování šíření varianty omikron nijak neovlivňuje. Podle něj je proto zbytečné nařizovat covidové pasy a omezovat nenaočkované osoby. Navíc ani prodělání variantou delta před omikronem příliš nechrání.

Na druhou stranu věří, že nemocnice přetížené nebudou, byť se opět dostanou až na hranici.

„Je dost pravděpodobné, že se opět dostaneme na nějaké hranice zaplněnosti, ale nemělo by to takzvaně přetéci. A to i díky tomu, že spoustu lidí covid-19 už prodělalo. Prodělání covidu chrání lépe než očkování,“ uvedl Šerý.

Do léta se podle něj populace promoří a prázdniny tak budou v relativním klidu. Nato se ale objeví nová mutace, na kterou by se měla vláda začít připravovat.

„Promořování ale s sebou přináší další varianty a vláda by už nyní měla nastavovat, jak využít to léto, aby se to tady na podzim a v zimě znovu nerozjelo. Je třeba zavčas nastavit záchyt lidí, kteří se vrací ze zahraničí a konečně softwarově posílit přetížená call centra,“ míní Šerý.

PSALI JSME: Česká republika nakoupí léky do spol. Pfizer za dvě miliardy

Připomeňme, že v pondělí Státní zdravotní ústav oznámil, že v Česku již začala převládat varianta Omikron. „V sobotu byla tato varianta poprvé odhalena ve více než 50 % pozitivních vzorků. Ve větších městech se údajně může jednat až o 79 %. Odborníci varují, že počty nových případů mohou dosáhnout až 50 tisíc denně!“ doplnila k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o tématu rovněž informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.