2.6 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůCovid-19Novinky v testování zaměstnanců a okamžitá neschopenka

Novinky v testování zaměstnanců a okamžitá neschopenka

Od pondělí dojde opět opět ke změně opatření v testování zaměstnanců. Informuje o tom ministerstvo zdravotnictví a také ÚZIS.

Pozitivní zaměstnanci budou na základě tzv. samotestů hlášeni na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zde bude rovnou k dispozici žádost o neschopenku.

Podrobnosti testování se nyní dokončují, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Náměstek Josef Pavlovic (Piráti) uvedl, že na webových stránkách ÚZIS bude možnost vyplnit formulář o pozitivním zaměstnanci, kde si firma rovnou zvolí, zda bude zaměstnanec na neschopence. Tento systém je provázán s Českou správou sociálního zabezpečení, proto nebude nutné dál ohlašovat neschopenku. Lidé bez neschopenky budou dále pracovat v izolaci z domova. Pozitivního zaměstnance je nutné ohlásit do dvou dnů od testu.

„Přes formulář v datové schránce odešle zaměstnavatel identifikační údaje zaměstnanců tak, aby jim krajská hygienická stanice mohla automatizovaně vystavit jednotlivé karantény. Je tam také možnost, aby zaměstnavatel za kliknul, jestli chce vystavit zaměstnanci eNeschopenku,“ objasnil Pavlovic.

Po pozitivním testu bude následovat pětidenní karanténa, která bude ukončena v případě, že zaměstnanec nebude mít žádné příznaky nemoci. Pokud budou přetrvávat příznaky nemoci covid-19, bude zaměstnanec odeslán na PCR test.

„Pokud se v té době u zaměstnance vyskytnou příznaky, nevrací se po pěti dnech do práce, ale kontaktuje svého praktického lékaře,“ doplnil Pavlovic.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že PCR testy budou zdarma jen v případě, že se člověk prokáže očkováním nebo proděláním nemoci za posledního půl roku. Za měsíc může člověk absolvovat až pět PCR testů.

PSALI JSME: Posilující dávky vakcín proti koronaviru mohou škodit imunitě

Firmy se k testování zaměstnanců naklonili poprvé loni na jaře. Nebyli však testování očkovaní lidé a ti, kteří nemoc prodělali za posledního půl roku. Nicméně to se teď mění a testovat se budou všichni, bez výjimky a to dvakrát týdně. Testování se týká také OSVČ a úředníků. Zatím se mluví o dvou až třech týdnech, kdy by se mohl omikron začít stahovat.

Firmám tedy vznikají další náklady na nákup testů, nicméně mohou si u zdravotní pojišťovny žádat o kompenzaci ve výši až 60 Kč za jeden test. Žádosti o kompenzaci by se měly začít přijímat na začátku března.

Covid-19 v Česku

Za pátek přibylo 13 151 nově nakažených koronavirem v České republice. Informace zveřejnil resort zdravotnictví v denních statistikách.

Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích v ČR klesl na 1 802 ze čtvrtečních 1 952 lidí.

„Laboratoře v ČR provedly v pátek 76 195 PCR testů a 16 443 antigenních testů,“ doplňují závěrem statistiky resortu zdravotnictví.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.