Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch. Zdroj: facebook.com/@adamvojtech2017

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch aktuálně uvedl podmínky pro další rozvolnění vládních opatření.

Podle slov ministrových slov musí Česko dosáhnout větší míry proočkovanosti populace, a to minimálně 75 procent. Vojtěch přitom poznamenal, že se o možnosti povinné vakcinace „zatím“ neuvažuje. Tím slovíčkem „zatím“ myslel ministr Vojtěch pravděpodobně dobu do voleb (S OHLEDEM NA ROSTOUCÍ PREFERENCE A VÝSLEDKY VOLEB), protože již nyní se veřejně hovoří o tom, že vláda vyčkává a po volbách by mělo být očkování proti koronaviru povinné.

Rozvolnění opatření v Česku zatím není na pořadu dne, může se to ale změnit již v nejbližších měsících. Jak uvedl ministr zdravotnictví České republiky Adam Vojtěch, hlavním předpokladem pro zrušení řady klíčových opatření, jako například povinnosti nošení ochranných pomůcek, je vyšší míra proočkovanosti populace. Podle jeho slov by počet naočkovaných lidí měl činit alespoň 75 procent.

„Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti, to je to sdělení, které dnes máme. I v kampani říkáme ,pojďme to dotáhnout aspoň na 75 procent proočkovanosti’ a pak se můžeme bavit stejně jako v ostatních zemích o zrušení těch opatření,” sdělil Adam Vojtěch.

Podle ministrových slov bude naočkování 75 procent populace dostatečné pro dosažení kolektivní imunity. Vojtěch nevylučuje, že této míry proočkovanosti bude možné dosáhnout již na podzim, otázka zavedení povinné vakcinace pro některé skupiny obyvatelstva není na pořadu dne, ujistil ministr zdravotnictví.

Možnost aplikace vakcíny v očkovacích centrech bez registrace zůstane i v říjnu, slíbil Vojtěch. Kromě toho budou tato centra poskytovat možnost očkování třetí dávkou vakcíny. Celkem se však předpokládá, že postupem času budou zavřena velkokapacitní centra a očkování bude dostupné především v nemocnicích a u praktických lékařů.

Intenzita čtvrté vlny covidu

„Běžte se očkovat, než si vás covid-19 najde,“ vyzval všechny nenaočkované lidi ve věku 60+ prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Právě na této skupině lidí bude na podzim záviset intenzita čtvrté vlny covidu v ČR, prohlásil.

„Stále máme minimálně dva miliony lidí, kteří nebyli očkovaní a covid-19 neprodělali,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ti mají podle jeho slov potenciál na těžší průběh, mohou tak zvyšovat počty pacientů v nemocnicích a napínat jejich kapacity. „Více než půl milionu lidí v seniorním věku se očkovat nenechalo, to je podle něj třeba změnit,“ uvedla zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom informovala.

„Co je strašně důležité a co rozhodne, je to, že ve věku 60+ nebylo 530 tisíc lidí očkováno. To je kritická skupina, která rozhodne o tom, jak se budou naplňovat počty hospitalizovaných a počty vážných případů,“ řekl Kubek.