DomůCovid-19Koronavirus si do jara může v Evropě vyžádat dalších 700 000 životů

Koronavirus si do jara může v Evropě vyžádat dalších 700 000 životů

Světová zdravotnická organizace WHO opět varovala. Musí být rychle přijata důsledná opatření k zastavení šíření nového koronaviru!

Regionální kancelář Světové zdravotnické organizace pro Evropu aktuálně varovala, že pokud nebudou rychle přijata opatření k zastavení šíření nového koronaviru, region by tuto zimu mohl zaznamenat až 700 000 úmrtí.

Ve zprávě WHO/Evropa úředníci poznamenali, že úmrtí na covid-19 se zvýšilo na 4 200 denně a že se tato nemoc stala nejčastější příčinou úmrtí v 53 zemí regionu. Současný počet je téměř dvojnásobkem denního počtu úmrtí zaznamenaných v září. Region oficiálně překonal 1,5 milionu úmrtí na covid a WHO/Evropa varovala, že současné trendy naznačují, že pokud nebudou rychle přijata další opatření, může se počet do března 2022 zvýšit na 2,2 milionu úmrtí.

„Situace s covid-19 v Evropě a Střední Asii je dnes velmi vážná. Čeká nás tuhá zima, ale nesmíme ztrácet naději, protože my všichni – vlády, úředníci, občané – můžeme přijmout rozhodná opatření ke stabilizaci pandemie,“ píše se ve zprávě.

Od nynějška do března 2022 WHO/Evropa očekává, že ve 25 zemích bude na nemocničních lůžkách vysoký nebo extrémní tlak a ve 49 z 53 zemí bude vysoký nebo extrémní tlak na jednotkách intenzivní péče.

„Abychom mohli žít s tímto virem a pokračovat v každodenním životě, musíme zaujmout přístup ‚vakcína plus‘. To znamená obdržení standardní dávky vakcíny, pak přeočkování, pokud je nabízeno, a také začlenění preventivních opatření do našich běžných rutin,“ řekl Dr. Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. „Dohromady, nošení roušky, mytí rukou, větrání vnitřních prostor, udržování fyzické vzdálenosti a kýchání do lokte jsou jednoduché a účinné způsoby, jak získat kontrolu nad virem a udržet společnost v chodu,“ dodal.

Dokument odhalil tři faktory, které vedly k nárůstu případů a úmrtí na covid. Za prvé je to nakažlivější kmen delta, který se v současnosti šíří. Údajně žádná země v regionu nemá více než 1 % jakékoli jiné varianty.

Druhým faktorem bylo uvolnění restrikcí a pokračující rétorika kolem nebezpečí pandemie. Zmírnění nošení roušek a sociálního odstupu ve spojení s lidmi, kteří se v důsledku chladnějšího počasí shromažďují uvnitř, je podle zdravotnické agentury receptem na covid-19.

Třetím faktorem je velký počet stále neočkovaných lidí. Zpráva podrobně uvádí, že 53,5 % regionu bylo očkováno, ale varuje před nerovnoměrnou distribucí vakcín. V některých zemích je proočkovaných více než 80 % populace, zatímco v jiných je to méně než 10 %.

Jak bylo uvedeno, v průběhu času se účinnost vakcín snižuje, a proto by dnes měla být prioritou posilovací dávka pro osoby ze zranitelných skupin. WHO zejména doporučuje poskytovat posilovací dávku vakcíny především zdravotníkům a lidem starším 60 let. Organizace také připomíná důležitost dodržování dobré hygieny a dodržování vzdálenosti, aby se zastavilo šíření viru. Zpráva odkazuje na nedávnou studii poukazující na to, že nošení roušek „snižuje výskyt covidu-19 o 53 %“.

PSALI JSME: Ve středu testy v Česku odhalily 18 004 nových případů koronaviru

 

Zpráva uvádí, že „pokud by bylo od dnešního dne dosaženo 95 % pokrytí univerzální rouškou, odhaduje se, že do 1. března 2022 by bylo možné předejít více než 160 000 úmrtí,“ doplnila k tématu zahraniční redakce portálu snews.com, která o varovaní WHO informovala.

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nebojte se mluvit s lékařem, nabádá pacientská organizace revmatiky

Roky trpěli zbytečně, protože se báli lékaře požádat o změnu léčby – i takto zní příběhy pacientů s revmatoidní artritidou.

Smutný pondělní rekord jihomoravských krajských záchranářů

V posledních týdnech zažívají záchranáři obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

Za úterý přibylo v Česku 21 973 nově nakažených covidem-19

V úterý testy odhalily 21 973 nově nakažených v republice. Minulé úterý jich bylo 25 891.

Dva premiéři a nefunkční prezident, veřejnost je pobouřena

Velkou vlnu kritiky vzbudilo jednání prezidenta Zemana, který se ne příliš důstojně aktuálně schází s novými kandidáty na ministry.

Liberecká krajská záchranka má akreditaci svědčící o kvalitě služeb

Liberecká krajská záchranka získala osvědčení v oblasti kvality a především bezpečí poskytované zdravotnické i lékařské péče.

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku dnes prezentovala projekt Naočkujeme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček

Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun.

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice.

V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Epidemie sílí. Laboratoře v Česku za pondělí zveřejnily počty nově nakažených covidem-19, bylo jich 17,5 tisíce lidí.