16.7 C
Czech Republic
21. května 2022
DomůCovid-19Čtvrtá dávka očkování čeká miliony lidí, hlásí ministr Válek

Čtvrtá dávka očkování čeká miliony lidí, hlásí ministr Válek

Podle informací, které má redakce k dispozici by se mělo očkování proti covidu-19 rozjez už v srpnu a týkat by se mělo milionů lidí.

Očkování proti covidu-19 se podle ministra zdravotnictví bude na podzim v první řadě týkat rizikových pacientů.

„Čtvrtá dávka se bude týkat většiny těch, kdo mají třetí dávku a dostali ji třeba v lednu, únoru či březnu. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Největší riziko zároveň bude ve druhé polovině října až po leden. Očkování čtvrtou dávkou by tedy mělo být někdy v srpnu, v září a začátkem října,“ nastínil v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Co se týká aktuálního průběhu koronaviru v České republice tak například za čtvrtek 12. května bylo v celé České republice zdravotníky zaznamenáno „pouze“ 521 nových případů nákazy a u 119 pacientů byla zjištěna suspektní reinfekce onemocnění. V těchto případech se rozhodně nedá aktuálně hovořit o nějaké pandemii a podobně.

Jak ukazují data ministerstva zdravotnictví, očkováno proti covidu-19 je asi 65 procent celé populace včetně dětí, zhruba 75 procent dospělých a přes 90 procent seniorů nad 65 let. Vykázaných třetích dávek jsou asi čtyři miliony. Očkování by se tak na podzim mohlo týkat až milionů obyvatel Česka.

Ministr zdravotnictví Válek zároveň zdůraznil, že Česká republika má vakcín dostatek. 

Aktuálně se hovoří o seniorech starších 65 let a rizikových skupinách, jako jsou například zdravotníci a podobně.

Již v minulosti zaznělo z úst ministra Válka, že by se mělo očkovat tzv. čtvrtou (pravděpodobně další posilující…) dávkou proti covidu-19. Stejně tak zazněla i myšlenka, že by se lidé měli přeočkovávat pravidelně. Otázkou zůstává, zda lidé, kteří se již nechali naočkovat například kvůli  tomu, aby mohli svobodně cestovat do zahraničí, zda u těchto lidí opět (jak už je dobrým zvykem v Česku) jim nezčervená jejich mobilní aplikace TEČKA a bude nastolena samozřejmě „rozhodnutím vlády, jaká si další „nenucená“ povinnost“ jít opět na další rádoby posilující dávku, aby jejich certifikát byl vůbec platný. 

Z počátku koronavirové pandemie to byla jedna očkovací dávka, poté se začalo hovořit o tzv. plném očkování, což byly dvě dávky. Tehdejší vláda Andreje Babiše a jeho ministři lidem v Česku slibovali hory a doly, jen aby se nechali naočkovat. Poté „další vládní podvod“ na lidi s tím, že jim vláda nechala zčervenat – zneplatnit očkovací certifikáty a tím je donutila svým způsobem jít na třetí tzv. posilující dávku. A dnes… nový ministr, nová vláda opět řeší a nastoluje nová pravidla. Pěkně pomaloučku, polehoučku nyní už se hovoří veřejně z úst ministra o čtvrté dávce. Otázkou zůstává, kdy bude pan ministr hovořit o páté, šesté, sedmé… dávce a podobně.

Bylo by dobré závěrem zmínit skutečnost, což pravděpodobně pan ministr Válek a jeho poradenský Anti covid tým (tým čítající asi 50 lidí odborníků tzv. „Národní institut pro zvládání pandemie,“ abychom byli konkrétní a jen Bůh ví, co aktuálně tito lidé dělají za činnost, když není pandemie) přehlédli, že lidé v České republice už mají celého koronaviru plné zuby, stejně tak celého slavného očkovaní. Tím samozřejmě nechceme nikoho nabádat, aby se nenechal naočkovat třeba další 4, 5, 6 dávkou to je každého věc, pouze poukazujeme na skutečnost, kdy mohou lidé očekávat další vládní „podraz“ v rámci slavného koronavirového očkování.

Celkově účinnost očkovacích vakcín proti koronaviru komentovat nebudeme, neboť názory odborníků jsou na toto téma výrazně odlišné. Jedni tvrdí, že vakcíny jsou k ničemu, další, že účinkují, ale krátce a další rádoby odborník vám poví, že to je hotový zázrak, který vám zachrání život onemocníte-li koronavirem. 

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ