2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůCovid-19Česko předobjednalo vakcíny Pfizer pro děti ve věku 5 až 11 let....

Česko předobjednalo vakcíny Pfizer pro děti ve věku 5 až 11 let. Musí to schválit EMA, říká Vojtěch

Adam Vojtěch informoval o tom, že se Česko rozhodlo předobjednat očkovací preparát od firem Pfizer/BioNTech pro zhruba 700 tisíc dětí.

Vojtěch přitom zdůraznil, že zahájení očkování v této věkové skupině záleží na schválení ze strany Evropské lékové agentury (EMA).

České ministerstvo zdravotnictví se již začalo připravovat na očkování další věkové skupiny, a sice dětí ve věku od 5 do 11 let. Jak dnes sdělil šéf zdravotnického resortu Adam Vojtěch, Česko poslalo předobjednávku pro nákup vakcín pro 700 tisíc dětí v této věkové kategorii. Jedná se o očkovací látku firmy Pfizer, jejíž představitelé již dříve tvrdili, že vakcína je bezpečná a účinná pro děti ve věku od 5 až do 11 let. V současné době Pfizer a BioNTech připravují veškerá potřebná data pro Evropskou lékovou agenturu.

Adam Vojtěch ve svém komentáři pro česká média zdůraznil, že očkování dětí z dané věkové skupiny bude možné až poté, co Evropská léková agentura potvrdí, že jejich vakcinace je bezpečná.

„Dokud nebude vakcína schválená v rámci evropské lékové agentury, tak to v Česku samozřejmě možné není,“ poznamenal Vojtěch.

Český ministr nevylučuje, že v případě schválení ze strany EMA bude Česko schopné proočkovat populaci v tomto věku, velkou roli v tom bude hrát i pozice rodičů. Podle slov Vojtěcha před objednané očkovací látky stačily k naočkování přes 80 % dětí z této věkové kategorie.

„Tehdy bylo nutné, aby všechny státy EU daly určitou indikativní poptávku. Počítáme s tím, že by došlo k proočkování kompletní této populace. Je reálné, i na základě zkušenosti s celkovou tzv. proočkovaností, že by naočkována být mohla. Záležet bude hodně na rodičích, ale vakcíny objednané máme,“ přiblížil Adam Vojtěch.

Očkování dětí na Slovensku

Připomeňme, že Slovensko již před dvěma týdny dalo zelenou očkování dětí ve věku od 5 do 11 let, tamní resort zdravotnictví se totiž rozhodl nečekat na schválení ze strany evropské lékové agentury. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví SR Zuzana Eliášová uváděla, že očkování bude povoleno u rizikových dětí.

„Očkování bude moci být realizováno na žádost rodičů při vysoce individualizovaném přístupu s přihlédnutím k riziku a benefitům očkování dítěte. Očkování se doporučuje u rizikových dětí, u kterých by překonání onemocnění covid-19 mohlo vést k vážnému poškození zdraví, případně zhoršení základního onemocnění,“ vysvětlila dotyčná.

Konkrétně má jít o žádost o povolení k používání neregistrovaného přípravku. Povolení na očkování má být podle mluvčí resortu také na základě odborného stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Toto rozhodnutí způsobilo vlnu kritiky na adresu slovenského ministerstva zdravotnictví a jeho šéfa Vladimíra Lengvarského. „Jak poznamenala místopředsedkyně opoziční strany Hlas-SD Zuzana Dolinková, která podotkla, že je nezbytné přistupovat k informování o této problematice mimořádně opatrně a srozumitelně. Poukázala na to, že Evropská léková agentura (EMA) zatím očkování vakcínou proti onemocnění covid-19 od společnosti Pfizer pro děti mladší 12 let nepovolila,“ doplnila zahraniční redakce portálu sputniknews.com, která o tom dnes informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.