2.4 C
Czech Republic
23. ledna 2022
DomůCovid-19Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Babiš a Fiala chtějí během týdne naočkovat milion lidí posilující dávkou

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou.

Za týden a pomozme našim zdravotníkům.

Za projektem stojí iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Podle Babiše je nutné dosáhnout očkovací kapacity z letošního června, kdy se dařilo očkovat téměř 130 tisíc lidí denně

„Hlavním cílem je vyzvat další zdravotníky, aby pomohli kolegům v nemocnicích. Jsem rád, že pozvání přijal pan nový premiér Fiala. Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou. Je to neobvyklé, že máme společnou konferenci, ale když jde o životy, je dobře, že tu stojíme,“ vysvětlil situaci, která spojila dva politické rivaly, Babiš.

„Jsem přesvědčen, že jsou chvíle, kdy je potřeba ukázat společnou vůli. Jsem si jistý, že i když máme rozdílné politické názory a preferujeme při boji s covidem jiné postupy, máme společný zájem chránit ohrožené skupiny lidí a chceme, aby se co nejvíce lidí naočkovalo,“ souhlasil Fiala.

PSALI JSME: Babiš s Fialou podpořili protiepidemický projekt

Premiéři se především obracejí na ambulantní specialisty, aby by se zapojili do vakcinační kampaně a pomohli naočkovat co nejvíce lidí v co nejkratší době ve svých ordinacích. Podle Fialy je rovněž nutné, aby praktičtí lékaři apelovali zejména na rizikové pacienty.

Podle Babiše a Fialy masivní vakcinace může pomoci zvrátit dynamiku epidemie, která se nevyvíjí příznivě.

Babiš uvedl, že v současné době probíhají jednání o zprovoznění dalších očkovacích center a cílem je dosáhnout kapacit až 150 tisíc očkování denně. Překážkou je ovšem nedostatek zdravotníků.

Dokončené očkování má v ČR celkem 59,4 % lidí. Nicméně mnohým již začíná docházet imunita. Celkem bylo doposud aplikováno 826 tisíc posilujících dávek vakcíny.

Připomeňme, že vláda chce zavést povinnou vakcinaci pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Vybrané skupiny by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) musely začít očkovat od 1. března. Podle odhadů by se povinná vakcinace dotkla více než 580 tisíc lidí.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na příslušné legislativní změně.

Mezitím po rekordní neděli koronavirus neustoupil a laboratoře v pondělí zaznamenaly 17 599 případů nákazy covidem-19. Znatelně stouplo i incidenční číslo, které udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Zatímco v neděli to bylo 1 201, v pondělí se vyšplhalo na 1 230.

PSALI JSME: V Česku za pondělí přibylo 17 599 nakažených koronavirem

Dobře se nevyvíjí situace v nemocnicích. V pondělí bylo hospitalizováno celkem 6 394 pacientů. „To je nejhorší ukazatel od 7. dubna. Ve srovnání s předchozí vlnou je ale méně pacientů v těžkém stavu. Včera jich bylo 1 022, což je o 382 méně než 7. dubna,“ doplnila závěrem zahraniční redakce portálu snews.com, která o tématu dnes informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Kouzelná propiska Pekarové změní životy Čechů

Šéfová Poslanecké sněmovny a předsedkyně hnutí TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla nedávno na své první pracovní cestě na Slovensku.

Za sobotu přibylo 18 334 nově nakažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo sobotní statistiky nově nakažených lidí v České republice koronavirem.

Hokejista Hrabík rasistického gesta lituje, trest si odpyká

Hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, kvůli němuž vyfasoval v nižší zámořské soutěži AHL zákaz účasti na 30 zápasech.

Komunisté jsou připraveni bojovat za zájmy pracujících a seniorů

Programové prohlášení nové vlády Petra Fialy je spojením velmi obecných a přitom značně rozporuplných slibů a také ambicí.

Tragická nehoda na Karvinsku. Zraněno bylo několik lidí, jeden muž zemřel

V obci Horní Těrlicko na Karvinsku došlo, v pátek odpoledne k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala zásah všech záchranných složek.

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci.

Česká pošta bude propouštět! Bude rušit 669 pracovních míst

V květnu letošního roku čeká Českou poštu zrušení 669 pracovních míst. Především to budou místa manažerská a úřednická.

Za pátek přibylo v Česku 26 597 nových případů covidu-19

Laboratoře v České republice odhalily za pátek 26 597 nových případů covidu-19, což je dvojnásobek toho, co před týdnem.

Odmítáme ruskou agresi a stojíme plně za vámi, řekla Pekarová ukrajinskému velvyslanci

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se opět vyjádřila na zahraničněpolitické téma.

V nemocnicích ubývá pacientů s covidem-19, ovšem ministerstvo hlásí dalších 30 tis. nakažených

Čtvrteční testy na covid-19 v Česku prokázaly 26 907 nově nakažených koronavirem k tomu je nutné přičíst také 3 631 reinfekcí.